Ölümse-Gülümse

Peygamberimiz (sav),”Hud süresi beni yaşlandırdı” Buyurmuş. “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol”.
Peygamber Efendimiz (sav) münafıkların kimler olduğunu Hz. Uzeyfe’ye söylemişti, Hz Ömer (ra) cenaze namazı kılınacağında Hz. Uzeyfe’yi takip ederdi, gördü ki Uzeyfe bir çok namaza katılmıyor. Bir gün Hz Peygamber(sav) ‘in benden sonra Peygamber gelseydi Ömer olurdu buyurulan Hz Ömer,

-Ya Uzeyfe ne olur söyle ben varmıyım o listede?

Olmanın nihayeti yoktur, oldum diyen olmak için çalışmaz, buldum diyenin bulmak için aramadığı gibi. İmanda, kullukta, ibadette, ubudiyette yolun başında olanlar kendini evliya oldum zanneder, biraz yol alınınca dervişliğe, biraz daha yol alınınca, muhipliğe razı olur, kemalat arttıkça nazarlar dışarıdan içeriye döner, nazarlar içeriye döndükçe, halimiz nice olur? Rızai İlahiyeye varacakmıyız? Son nefeste imanımız olacakmı? Der durur.

Dosdoğru olmanın en azı, emrolunanı yapmak yasaklardan kaçmaktır, biliyor olmak yetmez.

Necip Fazıl’ın dediği gibi,
“Tek neşe bu dünyada, var olmanın sevinci.
Ve tek ilim varlığın bilinmeden bilinci.

Doğmak insan olmak için yeterli değildir, Beşer olmak değildir asıl olan, kul olmaktır, kendini bilmektir. Beni göreniniz varmı? diye sorulduğunda etrafa değil, kendine bakmaktır. Yunus dergaha eğri odun bile sokmadı, Habil’de Adem oğlu, Kabil’de. Ey kalpleri evirip çeviren Allah’ım, kalplerimizi iman üzerine sabit kıl, bizi bir an bile nefsimize bırakma.

Çetin Kılıç

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: