Özgürlük ve Tebliğ

Şeytan; Kelime manası “aşan” demektir, şeytan haddini aştı ve Allah’ın kullarını da bunun için kandırmaya, haddini aştırmaya çalışıyor. “Sınırsız” , “limitsiz” , bu kavramları çokça duyuyoruz, oysa insan sınırlı varlıktır, ilaç içerken bile sınırı aşarsan zehir olur. İnsan, yemek, içmek, giyinmek gibi herşey de sınırlı olmak zorunda, aksi halde şeytanın tuzağına düşmüş olur. Sevmenin sınırı olmalı, buğz etmenin sınırı olmalı, konuşmanın sınırı olmalı dolayısıyla kendi sınırları içinde kalmalı insan.

Sünnet biçimlendirilmiş davranış demektir. Oturmada, kalkmada sınır olmalı. Doğruluk adına tebliğ adına çıkmışsak bunlara dikkat edilmeli. Hikmet dolu, zorlamak ve zorlanmak için inmeyen Kuranı Kerimi anlatırken bile ses tonuna özen gösterilmeli, çok daha önemlisi karşı tarafa muhatabımıza anlatmaya çalışmakta bir haddi aşmak sınırı aşmaktır, zira kitabın muhatabı biziz, kendimiz, karşı tarafa geçtiğimiz anda batıyoruz. Başkasına anlatmak onu uyarmak, niyet böyle olunca tesir olmuyor, kendisini kurtulmuş başkası yanlış yolda zannedenler helak oldu.

Bunu alayım aktarayım yerine bunu alayım ve yaşayayım olmalı doğrusu bu. İslam Peygamberi Hazreti Muhammed (sav) inen ayetleri önce üzerinde sindirdi. Biz kendi hatalarımız yerine hep başkalarının hatalarını görüyoruz. Oysa melekler her şeyi kaydediyor, onlarla uğraşmayalım yargılayacak olan, sorgulayacak olan Allah (cc), biz kendi hatalarınızı düzelmeye çalışalım

Çetin Kılıç

Kaynak ; Hâlisane

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: