Risale-i Nur Müzesi Açılıyor

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı, Barla Platformunun Risale-i Nur ile ilgili olarak düzenlediği sergilerin beşincisi, Risale-i Nur Müzesi ile birlikte açılıyor. Nur’a Uçan Pervaneler adlı sergi ile müzenin açılışı, 14 Ekim Pazar günü İstanbul İlim ve Kültür Vakfının Rüstempaşa Medresesi’ndeki yerinde yapılacak.

Her iki açılışa da Risale-i Nur Külliyatı müellifi Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin hayatta olan talebelerinin katılması bekleniyor.

NUR’A UÇAN PERVANELER

İİKV bünyesinde Barla Platformu tarafından düzenlenen serginin bu yılki konusunu, Risale-i Nur’un etkilediği hayatlar teşkil ediyor. Sergi, Risalelerin Isparta, Barla’da ilk olarak kaleme alınmaya başladığı andan itibaren onun etrafında toplanan insanlarla başlayan ve bugün dünyanın dört bir yanındaki Risale-i Nur talebelerine kadar uzanan bir zaman dilimini kapsıyor.

Sergide, Risale-i Nur talebelerinden başka, yurt içinde ve dışındaki belli başlı yazar, düşünür ve aydınların Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur ile ilgili yorumları da yer alıyor.Nur’a Uçan Pervaneler, Risale-i Nur’un insanlar üzerindeki benzersiz tesirini gerek içerik, gerekse dil açısından inceliyor. Büyük düşünür Cemil Meriç’in “Risale-i Nur’ları okumadan ne Türk dili öğrenilebilir, ne de Türk düşüncesi öğrenilebilir. Risale-i Nur’lar bizim milli hazinelerimizdir” şeklindeki tesbitleri sergide yer alan yorumlar arasında.

Barla Platformu, daha önce de Risale-i Nur ile ilgili olarak, Bediüzzaman Said Nursi’nin hayatını, sürgün ve hapishanelerde geçen yıllarını konu alan dört ayrı bölümde ele alınan sergiler düzenlemişti. Birinci Said, Barla Yılları, Kastamonu Yılları ve Emirdağ Yılları adlarıyla düzenlenen bu sergiler, yurt içinde ve dışında pek çok yerlerde tekrarlandı ve yoğun ilgiyle karşılaştı.

RİSALE-İ NUR MÜZESİ

Risale-i Nur ile ilgili sergilerin bir özeti, bundan böyle, İstanbul İlim ve Kültür Vakfının bünyesinde açılan bir müzede daimi olarak sergilenecek.

Bediüzzaman Said Nursi’nin ve Risale-i Nur’un hikayesini Birinci Said döneminden başlayarak sırasıyla Barla, Isparta, Eskişehir, Kastamonu, Denizli, Afyon, Emirdağ ve İstanbul dönemleriyle ziyaretçilerin tetkikine sunan müzede, bütün bu dönemlerle ilgili önemli belge ve bilgiler yer alıyor.

Bediüzzaman’a savaşta gösterdiği kahramanlıklar sebebiyle Padişah tarafından verilen savaş madalyası, yüksek bir ilmi rütbe anlamına gelen Mahreç payesi, hapishanede kesekağıdı parçalarına yazılan risaleler, üzerlerine duvar örülerek saklanan el yazması risaleler, en dayanıklı insanların dahi tahammül sınırlarını aşan şartlar altında telif edilen risalelerin orijinalleri, bu belgeler arasında.

AÇILIŞA AĞABEYLERDE KATILIYOR

Nur’a Uçan Pervaneler adlı sergi ile Risale-i Nur Müzesinin açılışı, Bediüzzaman Hazretlerinin talebelerinin de iştirakiyle, 14 Ekim Pazar günü saat 14.00’de İİKV’nin Rüstempaşa Medresesindeki yerinde yapılacak. Medresenin adresi şöyle:

Yer: İstanbul İlim ve Kültür Vakfı, Rüstempaşa Medresesi, Sururi Mahallesi, Medrese Sokak No: 2, Eminönü, İstanbul. Tel : 0212 527 81 84

Medya İletişim :Said Yüce

Cep Tel : 0532 274 43 59

Mail : saidyuce@gmail.com

Risale Ajans

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: