Risale-i Nur’lar, “Yunanistan Kitap Fuarı”nda..

Elhamdülillah, 8-11 Mayıs arasında 11 cisi düzenlenen Uluslararası Selanik kitap fuarına ikinci defa Risale-i Nurları tanıtma fırsatımız oldu… Dört gün süren fuara birçok yerli ve yabancı yayın evleri katıldı. Yediden yetmişe halkın yoğun ilgi gösterdiği fuara sadece Kur’an, Risale-i Nuru ve tercümelerini sergilediğimiz standımıza da ilgi oldukça yoğundu.

Birkez daha, fuara katılmanın önemini yaşıyarak tecrübe etmiş olduk. Birkez daha, İman ve Kur’an hakikatlerinin Yunanistan gibi bir ülkede ne kadar az bilindiğini ve ne kadar yanlış bilindiğini gördük. Ve birkez daha, bizlerin bu hakikatlere muhtaç olanların ulaşmasına ne kadar çok gayret etmemiz gerektiğini gördük.

Bazı gençlerin bizlerin bu hakikatlerden bahsederken hayranlıkla dakikalarca dinlemeleri, bazı yaşlıların (emekli üniversite öğretim görevlilerin) bizlere saatlerce tarihin ve gerçeklerin ne kadar saptırıldığı anlatıp, aslında halkların birbirini daha çok tanımaları ve tanıtmaları gerektiğini bu yüzden de bizlerin orada bulunmamızın çok önemli olduğunu vurgulamaları, Yunan halkı tarafından çok tanınan ve sevilen bir din görevlisinin bir öceki fuarımızda ona hediye ettiğimiz yunanca risalelerini bu bölgedeki en önemli dini kütüphanelerinden birine hediye ettiğini ve oradaki islami bölüme yerleştirdiğini bildirmesi, bir bayanın gelip bizlere “Siz bana bir önceki fuarda Hastalar Risalesi (yunanca) diye bir kitap hediye etmiştiniz. Onu defalarca okudum ve çok istifade ettim ve birçok arkadaşlara okuttum. Size teşekkür etmeye geldim!” demesi… Bir başka bayanın ise “Bunlar ne kitabı?” sorusuna karşı bunların Kur’an tefsiri olduğunu söyleyince “Nihayet sonunda Kur’anı da okuyabilecez, onu da okumanın zamanı çoktan gelmişti zaten!” demesi, ve bunun gibi daha birçok öğrenci, memur, doktor, esnaf, öğretim görevlileri, din görevlileri, farklı ülkelerin konsolosluk ve kültür ataşeleri ile, güzel anların yaşanması bizlere bu fuarların önemini gözümüzün önüne serdi.

İnşaallah bizler de tüm ehli hakikatın duaları ile bir sonraki fuarlara şimdiden daha çok tercümeler ile hazırlanıp, bu hakikatlerin muhtaç olanlara ulaştırılması için Cenab-ı Erhamürrahim’inden yardımı, istikamet vermesi, ve muvaffak edip mahçup etmemesi için cümlenizin dualarını bekliyoruz.

Kaynak: www.NurNet.Org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: