Rumeli Seyahatimiz: Üsküp/Makedonya

Üstadımızın Sultan Reşat ile olan seyahatinde uğradığı ve kaldığı tarihi bir Osmanlı şehrine geldik. Tarihi mekanlarıyla önemli bir tarihi vesikamız olan Üsküp her yerden yükselen minarelerle hem Allah’ın birliğine hem Osmanlıya hem de istikbalimize şehadet fermanını kaldırmış.

Üsküp Nur Dershanesinde çok sayıda üniversiteli ve liseli gençleri görünce çok memnun olduk. İstikbalin ufuklarından parlayan ışıkların tuluundan haber veren bu hizmetler bizi mesrur eyledi.

Ertan’ın Ezanı:

Dershanede Risale-i Nur okurken apartmanımızdan komşumuz Ertan isimli ayakları özürlü masum bir genç emekleyerek içeri girdi. Erdoğan kardeşten Kur’an dersi aldı. Sonra tanıştık ve bizi Paşa camisine ezan okumak için davet etti.

Ezan-ı Muhammediyi çok sevdiğini söyleyerek, kendisinden beklemediğimiz bir tarzda tatlı sesiyle bir ezan okudu. Ve arkasından İstanbul camilerini televizyondan gördüğü kadarıyla dedi ki “O camileri görseniz bayılırsınız” diyerek hayret, hasret ve iştiyakını ifade etti.

Masum bir çocuğun Kur’an öğrenmesi, ezan okuması ve camilere iştiyakı ruhlarımızı ihtizaza getirdi.

NurNet Ekibi

 

 

Rumeli Seyahat notlarımızın devamı gelecek…

Yazı Dizisinin Tamamı için tıklayın

1 tane yorum yapılmış

  1. ilhami unal dedi ki:

    Selamun aleykum kardeslerim.Ben Hlollandada yasiyorum hersene Turkiyeye izine giderken Kosovada Prizrene giderim oredan Uskup ziyaret ederekten Turkiyeye giderim.Gecen sene Prizrende Ferid abiyi dershanede ziyaret ettim cok guzel oldu.Gosdivar dershanesinden Ersan Sarica abide oradaydi.ALLah onlardan razi olsun.Usakup deki dershanenin nerede oldugunu bilmiyorum.Bana dershanedeki abinin ismiyle telefon numarasini gonderirseniz menmun olurum.iNSALLAH temuzun ilk haftasinda Pirzren Uskup iskece taraflarinda olacam zamanim olursa oraladaki kardeslerimle tanismak isterim.ALLAHA emanet olun.MEDRESE i NURIYE Den Haag Hollanda ilhami unal

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: