Rüya

Üç çeşit rüya vardır, biri vücudumuzdan haber verir, diğeri yaşadıklarımızın etkisiyle görülen rüyalar, üçüncüsü sadık rüyalardır, sadık rüyalar Allah’ın kuluna verdiği bilgidir. Rüyalarda semboller gibidir okumak için bilgi ilim gerekir, herkese rüya anlatılmaz herkes doğru tabir edemez. Rüya uçak kabinine gelen bilgi gibidir, yakıtın azaldı en yakın hava limanına in yakıt ikmali yap gibi.

Rüya iç alemimizi müşahede etmemizin yoludur, rüya görmeyen çıldırır ben görmüyorum diyen muhtemelen unutuyordur. Uyumamızın nedeni rüyadır desek abartmış olmayız, fevkalade bir alandır rüya, Peygamber efendimiz (sav) sabah namazının ardından sık sık bu gece rüya gören var mı diye sorarmış.

Rüyalarımıza bazen şeytanda mesaj gönderir, sabah kalktığımızda huzursuz olmuşsak bunu kimseye anlatmadan üç defa “euzubillahemineşşeytanirracim” deyip sol tarafımıza tükürmeliyiz. Bilgisayarımıza virüs girdiğinde antivirüs yüklemiş gibi o hadiseyi önlemiş oluruz, üstüne birde sadaka verilirse çok daha güzel olur. Neden korkuyorsan onu görürsün köpek, kedi, fare böyle durumda euzu çek tükür.

İyi rüyayı ehil olan birine kendiyle barışık birine anlat, rüya sıkıntılı mutsuz birine anlatılmaz, rüyayı dinleyen insan rahat, ağrısız, sızısız hatta tokluktan dolayı hazımsız dahi olmamalı, sıkıntısı yoruma etki eder. Allah’ım hayra çıkar diye dua etmeli. Rüya size mutlaka bir şey söylüyordur, mutsuzsanız nasıl mutlu olacağınızı, hasta iseniz nasıl şifa bulacağınızı, işinizi nasıl düzelteceğinizi söyler. Bedeninize bir arıza varsa bunu sıkıntı olarak söyler size, kodlanmış olduğu için okumak ilim gerekir olduğunu tekrar belirtelim. Namaz kılıyor olmak doğru okumak için iyi bir nedendir, zira namaz gözümüzün nurudur nur giderse göz görmez, namaz kılmayan, namazı terk eden insan doğru tabir yapamaz.

Kötü şekilli rüya kötü demek değildir, rüyasında sırt üstü toprağa düşen adam topraktan güç alacak va rakibini yenecek diye yorulur. Cemiyette herkesin yüzüne bevleden insana neslinden alim çıkacak diye yorum yapılır. Hannan olan Allah kulunu bırakmaz, bir annenin evladını koruyup kolladığı gibi kulunu korur, dünyadaki bütün annelerin şevkatini toplasanız Allah ( cc)’nin şevkatinin yanında okyanusta bir damla etmez.

Allah kimseye mutsuzluk, bela yazmaz, yanlış yapan kulunu uyarır, ilk uyarı rüyada olur. Zarara giden koyunun önüne taş atar çoban, dinlemezse taşı üzerine atar bazan kafasını yarar, aynen böylede Allah uyarır tekrar tekrar uyarır her sabah kuluna yepyeni bir sayfa açar bir daha yapmayacak kulum der.

İstihare, hayrı istemek demektir bir işe, bir evliliğe niyet ettiğinizde istihareye yatmak güzeldir, bir rütüeli vardır iyi birinede anlatılabilir, insanın vicdanı zaten haber verecektir, bir ferahlık rahatlama olursa hayır olur, sıkıntı huzursuzluk varsa tekrar düşünmeli bir daha gözden geçirilmeli. Her gün yeniden doğar her sabah taze bir başlangıçtır.

Hayırdır inşallah… Demeli.

Çetin Kılıç

Kaynak M. Ali Bulut.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: