Said Nursi, Her Zaman Milleti İçin Müsbet Hareket Etti!

Rotamız müsbet hareket olmalı 
 
Fatsa’da Bediüzzaman’ın vefatının 54. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen programda konuşan Edebiyatçı-Yazar İslam Yaşar, “İnsan şahsı için menfi olsa da, milleti için müsbet hareket edecek rotada olması gerekiyor” dedi.
 
Bediüzzaman’ın vefatının 54’ncü yılı münasebetiyle “Said Nursi’ye göre Toplum Hayatı ve Müsbet Hareket” konulu panel, Yeni Asya Gazetesi Fatsa Temsilciliği ve Risale-i Nur Enstitüsü tarafından Fatsa Belediye Kültür Sarayı Konferans Salonun’da, Edebiyatçı-Yazar İslam Yaşar, Prof. Dr. Ahmet Battal, Prof. Dr. İbrahim Özdemir ve Eğitimci-Yazar Abdülbaki Çimiç’in katılımlarıyla gerçekleştirildi. “Bizim vazifemiz müsbet hareket etmektir, menfi hareket değildir. Rıza-yı İlahiye göre sırf hizmet-i imaniyeyi yapmaktır; vazife-i İlahiyeye karışmamaktır… Bizler asayişi muhafazayı netice veren müsbet iman içinde; her bir sıkıntıya karşı sabırla, şükürle mükellefiz. (Emirdağ Lahikası, 455)” teması işlenen panele, Fatsa, Samsun, Çarşamba, Ünye, Ordu, Perşembe, Aybastı, Kabataş ve Korgan gibi çevre il ve ilçelerden yoğun bir katılım oldu. Panel resmi erkan ile sivil toplum kuruluşlar tarafından da takip edildi.
 
Millet için müsbet hareket 
 
Açılış konuşmasını Abdülbaki Çimiç’in yaptığı programda, müsbet hareket ile insanlığın sulh-u umumisini tesis etmek, müsbet hareketten doğan gerçek hürriyetin manasını kendi hal dilimizle göstermek, hürriyetin her şeyi yapmanın serbest olduğu anlamına gelmediğini, gerçek hürriyetin, ‘Ne kendine ne de gayrına zarar vermemektir.’ anlayışını hakim kılmak konuları işlendi. Edebiyatçı – Yazarı İslam Yaşar, konuşmasında, Bediüzzaman’ın her zaman şahsı için menfi, milleti için müsbet hareket ettiğine dikkat çekip, “İnsanın şahsı için menfi olsa da, milleti için müsbet hareket edecek rotada olması gerekiyor” dedi.
Yeniasya

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: