Sierra Leone: ”Medresemiz Var ve Risale-i Nur Okuyoruz”

sierra.leone.5Bismihi sübhanehu

Aziz sıddık abilerimiz ve kardeşlerimiz Merzifon cemaati olarak ilgilendiğimiz Sierra Leone Batı Afrika’da küçük  bir ülke olup %65 Müslüman,  %35 Hıristiyan 7 milyon nüfuslu 2001’de iç savaşın bittiği ve yeni yeni gelişmeye çalışan fakirulhal bir İslam ülkesidir.

Bu ülkeye geçen sene üç kere gittik. Başkent  Freetown’a dershanemizi açtık. Çevre şehirlere hizmetler yayıldı. Alimler,gençler, çocuklar, bayanlar arasında hizmetler hızlı bir şekilde yayıldı.Bu gruplar dershanede ve çeşitli illerde derslere devam etmektedirler. Gün geçmiyor ki yeni bir hizmet fotoğrafı göndermesinler. Ülkede Risale-i Nur programları radyolar ve televizyonda devam ediyor. Sierra Leone Risale-i Nur hizmetleri ile nurlanmaya devam ediyor. Risale-i nurun cazibesine katılanlar günden güne artıyor.

Geçen sene üç kere bu ülkeye gittik. Bu sefer meslek, meşrep tarzı ve hizmetleri yakından görmeleri için iki kişiyi davet ettik. Bunlardan birisi Şeyh İssa Sesay, bu zat hizmetlere ailecek sarılmış bir zat ve on beş tane imamın baş imamıdır. Diğer zat Mohammed Konto Koroma, üniversite de İslam Tarihi derslerine giriyor. Yetimhanesi ve okulu var. 20 Mart da İstanbul’a geldiler. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte sabah namazına Eyüp Camii’ne gittik. İstanbul’un haşmetli camilerini, Topkapı’daki kutsal emanetleri görünce Türkiye’nin alem-i İslam’ın mühim bir merkezi olduğunu belirttiler. Akşam doktor ağabeylerin dersine katıldık ve doktor ağabeyler Sierra Leone hizmetlerini duyunca Sierra Leone ile yakından ilgileneceklerini söylediler. Bu zatlar gelirken ellerinde 40-50 mektup getirmişler. Bu mektuplar Sierra Leone nur talebelerinden Türkiye nur talebelerine mektuplardı. Yazılan mektuplarda değişik hissiyatlarını dile getirmişler. Risale-i Nur okuduktan sonra imanlarının yenilendiğini, bu geliş gidişlerin daha da güçlendirilmesi gerektiğini, kalb ve akıllarının  İslam’a, Kur’an’a hizmet için umutla dolduğunu, dünya ve ahiret bakış açılarının değiştiğini, Cenab-ı Allah’ın esmasının kâinattaki tecellilerini daha iyi anladıklarını ve Türkiye nur talebelerine çok dua ettiklerini bu mektuplarda dile getirmişler. Seyahatimiz boyunca gittiğimiz illerdeki ağabeylerin mektupları alması ile elimizde bu mektuplardan   sadece 3-4 tanesi kaldı.

İstanbul’dan Ankara’ya gittik. Demetevlerdeki derse katıldık. Sabah bir esnaf ağabeyin işyerinde sabah dersine katıldık. Ve bu gördükleri derslerde eğitim aldıklarını söylediler ve ülkelerine döndüklerinde bunların hepsini uygulayacaklarını söylediler. Ankara’dan Konya ya geçtik ve burada vakıf ağabeylerin programına katıldık. Buradaki kalabalığı görünce ve ağabeylerin haletleri onları çok etkiledi.Yaklaşık 300 vakıf ağabeylerin duasını aldıktan sonra Konya’ dan Isparta’ya geçtik ve nurların ilk yazıldığı yerler olan Çam Dağına çıktık ve oradanda Barla’ya geçtik. Barla’da Üstadımızın ilk gelenlere sorduğu meseleler anlatılıyordu. “ Kardeşim medreseniz var mı Risale-i Nur okuyor musunuz “ denildiğinde eğer Üstadımız  hayatta olsaydı bize sorsaydı”Evet Üstadımız medresemiz var ve  Risale-i Nur okuyoruz  ” diyeceğiz dediler. Oradan Isparta’daki Üstadın evine gittik. Üstadın emanetlerini görünce çok duygulandılar. Akşam Isparta’da derse katıldık. Oradan Sorgun Çorum Amasya derslerine katılarak Merzifon’a geldik.

Merzifon’da Kaymakam Bey, Belediye Başkanı ve Müftü Beyi ziyaret ettikten sonra imam hatip lisesinde konferans verdiler ve her gittikleri yerde hizmetleri Üstadı Risale-i Nuru anlattılar. Bize söyledikleri şu oldu: biz şimdi Sierra Leone’ye gittiğimizde boş durmayacağız, yakında üniversite mezuniyet töreninde, okullarda ,televizyonda konferanslarda ve çevre ülkelerde Risale-i nurları anlatacağız dediler. Ve gittiklerinde bu manalar tahakkuk etti. Televizyonda karşılıklı Risale-i nurdan meseleleri müzakere ettiler. Konferanslarda, seminerlerde Üstadı,hizmeti tanıttırıp, imamlar kendi camilerinde Risale-i Nur grup derslerine devam ediyorlar ve Freetown Merkez camii imamı toplantılarında Risale-i Nurdan anlatıyor.

Şeyh İssa ve Mohammed Konto Koroma Sierra Leone’ ye dönerken yaklaşık 150 kg yükle ve bu yükün çoğu Kur’an-ı Kerim ve Risale-i Nur kitaplarında oluşuyordu. Yükleri ağır fakat kalpleri Risale-i Nur Hizmeti iştiyakıyla dolu bir şekilde Sierra Leone’ye gönderdik. Gelecek şuhur-u selasenizi tebrik ederiz, binler dua ve selamlar…

Merzifon Nur Talebeleri

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: