Sierra Leone’den Bayram Tebriği

Bismihi Sübhanehu

Aziz sıddık ağabeylerimiz ve kardeşlerimiz Merzifon Cemaati olarak ilgilendiğimiz Sierra Leone % 65 i Müslüman % 35’i Hristiyan olan fakir ül hal bir İslam ülkesidir. Sierra Leone Batı Afrika’da olup, Dünya elmasının %70 i bu ülkede bulunmaktadır.  

Ramazan dolayısıyla gittiğimiz bu ülkeye, 200 kg Kuran-ı Kerim, Elif cüzü, İngilizce  ve Arapça Risale-i Nur  yükümüzle  gittik.

MÜSLÜMAN OLANLARIN YENİ İSİMLERİ

Yükümüzü dersaneye bıraktıktan sonra  Mile 91  şehrine  gittik. Burada Ramazan paketi ve iftar programından sonra sayıları 40 civarında nur talebeleri ile ders yapıldı. Dersleri erkekler Perşembe günü ve bayanlar Cuma günü  düzenli ders yapıyorlar. Bayanlar Risale-i Nur okumaya başladıktan sonra tesettürlerine çok dikkat ediyorlar. Bayanlardan Elizabeth ve Suzan, erkeklerden Fransis  Risale-i Nur okuduktan sonra Müslüman olmuşlar. Elizabeth Hatice ismini , Fransis ise Cibril ismini almış.  

Bu şehirdeki talebeler kendilerine Risale-i Nur talebeleri yazılı tişörtler yaptırmışlar. Burada radyo Bafit’ten düzenli dersler yapıyorlar.  Risale-i Nur derslerini çevre köy ve kasabalardan dinleyen insanlar telefon açarak bu kardeşlerle tanışmak istemişler ve telefonda bu dersleri nereden yaptıklarını hangi kitaptan okuduklarını, Üstad ve Türkiye hakkında bilgiler edindikten sonra çevre kasabalardan derslere katılmak için gelmişler ve gelemeyenler köy ve kasabalarına davet edip buralarda da  dersler yapalım diye rica etmişlerdir.

Bu kasabalardan Mayamba’dan gelen Muhammet derslere katılıyor Risale-i Nurlar ve Bediüzzaman hakkında  ve bu kitapların buraya nasıl geldiği hakkında geniş bilgi aldıktan sonra ellerinde zaten yetersiz bulunan kitapların iki üçünü bu kardeşe veriyorlar.  Hizmetlerin Anadolu’da ilk yayılması gibi bu kardeş verilen birkaç kitapla Mayamba’da Risale-i Nur derslerini başlatıyor.

ELMAS GİBİ İMAN SAHİBİ OLMAK İÇİN

Biz buraya gittiğimizde derslere başlayalı 2 ay olmamış  yirmi otuz kişi ile ders yapıyorlardı. Bu kasabada  23. Söz’den mütalaalı ders yapıldı. Dersten sonra kendileri  “hakiki elmas değerinde olmak için risalelerle imanımızı güçlendirip kömür seviyesine düşmekten kurtulup elmas seviyesinde imana sahip olmalıyız” dediler. Başkente döndüğümüzde getirdiğimiz kitaplardan bu köye bir koli gönderdik.

Mayamba’da düzenli her perşembe dersler yapıyorlar.  Tropikal  bitki örtüsüne sahip bu ülkede uzak dağlar arkasında köylere kadar Kur’an-ı Kerimler ve Risale-i Nurlar ulaşmış ve okunmakta. Bu köylerden bir tanesi olan Ruçin köyüne de radyo vasıtasıyla iki üç kitap ulaşmış, düzenli bir şekilde kitaplardan ders yapıyorlar. Yeni derse katılanlardan bazıları “ben bu dersleri radyodan dinledim” diye söylüyorlar. Yani bu da gösteriyor ki İman Hakikatleri inayet-i İlahiye ile intişar ediyor ve kendini okutturuyor, muhtaç ellere ulaşıyor.

Radyo vasıtası ile bu şekilde beş altı köyde dersler başlamış ve derslerin başladığı bazı köylerde cami bile yok. Bazen de bir ağacın gölgesinde derslerini yapıyorlar ve imanlarını güçlendiriyorlar. Allah’ın izni ile Risale-i Nur dersini bir kez dinlesin inşallah imanı mahfuz kalır ve yanlış yerlere meyl etmez.

KURBAN BAYRAMINA HAZIRLIKLAR BAŞLADI

İnşallah kurban Bayramı dolayısıyla ilgilendiğimiz Gine ve Sierra Leone’de kurban faaliyeti yapacağız ve giderken yine Kuran-ı Kerim, Risale-i Nur ve Elif Cüzleri götüreceğiz.      

Tekrar geçmiş Ramazan bayramınızı tebrik eder  Alem i islama hayırlara vesile olmasını Cenab ı Allah’tan dileriz. Binler selam…                                                                                                      

Merzifon Nur Talebeleri

NurNet.Org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: