Singapur Kitap Fuarı’ndan Notlar 2012 (Hizmet Haberi)

Bismihi Subhanehu.

Es Selamu Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu.

Muhterem Ağabeyler,

Malezya-Türkiye Kültür Derneği ismiyle 27. Singapur Kitap Fuarına (26 Mayis-3 Haziran) katılmayı Cenab-ı Hak nasib eyledi.

İngilizce, Çince ve Malayca eserler Singapurlulara tanıtıldı. Yüzde 15’i Müslüman olan 4 milyon nüfuslu bu küçük ülkede ilanat yapılmaya çalışıldı. Mevla-yı Müteal kabul buyursun, amin.

Bizlerin yanı sıra Kuran ve tercümelerini ücretsiz dağıtan Suudi Arabistan konsolosluğu, İslam’a hizmet eden Singapur İhtida Merkezi de stantlarıyla faaliyet gösteriyordu.

On günlük fuar boyunca materyalizmin insanları ne hale getirdiğini müşahede ettik.

Müslüman olmayanlar “Bir bülbülü yaratan, bütün kuşları yaratan olabilir ve bir insanı halk eden, ancak kainatı icad eden zattır.” sözünü okumuş ve Nurları hiç olmazsa duymuş oldular.

Singapurlu Malay, Bosnalı, Hintli, Filipino, Çinli ve Arap Müslüman ziyaretçilerimizin ekserisi Nurları ilk defa duyuyordu. Eserlerden aldılar; güzel hizmetler ve irtibatlar oldu.

Hatta Filipinlerden Rico isimli Hıristiyan iken ihtida etmiş kardeşimiz Sözler (Words) eserini ve İngilizce tercümeli Cevşen’i satın aldı. Bir hafta sonra standımıza tekrar geldi ve Risale-i Nur’dan çok etkilendiğini ve artık bu eserleri okuyacağını söyledi.

Yeni tanışmamıza rağmen aramızda öyle samimi bir muhabbet oluşmuştu ki bizi alıp bir Türk restoranına götürmüştü.

Katolik bir Hıristiyan olan Edward ise samimane stantta durup bizlere yardim etti ve nihayet bütün küçük boy eserleri satın aldı !

Singapur’da Nurlarla alakadar Prof. Dr. Syed Farid Alatas da bizi ziyaret etti ve kendisiyle Singapur’da bir konferans düzenleme kararı aldık.

Ayrıca, Arap Caddesindeki meşhur İslami Kitabevi Wardah (www.wardahbooks.com) ise standımıza gelerek yüklü miktarda Risaleleri ve Hizmet Vakfının bastığı Tevafuklu Kuran’ları satın alarak sevinçle ayrıldı; Tevafuklu Kuran ve Nurlar için özel raflar ayırıp satmaya başlayacağını ifade etti. InşaAllah irtibatımız devam edecek.

Ayrıca Singapur’da aktif bir dernek olan Darul Arqam İhtida Merkezi’de Nurlar’dan çokça satın aldılar ve çevrelerine vereceklerini ve kütüphanelerine koyacaklarını söylediler.

Standımıza gelen bazı Budist, Hindu ve ateistler sorular sorup eserleri incelediler. Bazı cevaplar karşısında şaşırdılar…

www.MalaysiaNur.com sitemizi daha sonra inceleyeceklerini ifade ettiler.

Sadece yüzde on beş Müslüman nüfusa sahip, refah seviyesi yüksek, materyalist bir atmosfere sahip Asya’nın bu küçük Amerika’sında Nurları tanıtmak ilginç bir tecrübe olmuştu.

Cenab-ı Erhamürrahimin cümle Nur Talebeleri’nin ve Ehl-i Sünnet çizgisinde yürüyen bütün kardeşlerimizin halisane hizmetlerini kabul buyursun ve bütün dünyada İslam’ın Nurunu parlatsın, Âmin.

Malezya Nur Talebeleri

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: