Sodom Yeniden Yaşanmasın

Yirmi beş Peygamberin biri hariç diğerleri ümmetlerini Allah’a imana davet ederken Lut (as) Sodom halkına Allah’a iman edin demiyor, yapmış oldukları fiilden vaz geçmelerini söylüyordu.

Diğer peygamberlere emredilen tebliğ neden Lut (as)’ma emredilmedi? bu sorunun cevabı: İman etmek için önce insan olmak gerekli, insan olmayana “iman et” diye davet yok. Yapılan fiiliyatın günah boyutu ne kadar çirkin ki, Allah onlardan iman etmelerini bile istemiyor. Tarih kitaplarında da yazdığı gibi Lut (as) ve kızları hariç o kavim den kurtulan olmamıştır, tümü helak olmuş. Dörtyüz bin nüfuslu bir yerde mutlaka kadınlar ve bu işe bulaşmayanlarda vardı, hatta bazı kaynaklar sabaha kadar zikreden abidlerin de olduğunu söyler ama, Allah hiçbirini ayırmadan aynı akibete uğratmış.

Şeytan hiç bir projesini rafa kaldırmaz, bu günlerde geçmişte uyguladığı projeyi tekrar gündemine koymuş olsa gerek, bu rezil fiiliyat hayatımızın içinde fazla söz edilir oldu, bazı kimseler de bunların aile hayatımıza zarar vermeyeceğini söyleyecek kadar meseleyi basitleştirme, hatta masumlaştırmaya çalışmakta. Allah’ın insan bile saymadığı, iman edin diye tebliğ göndermediği bu yaratıklara, şu veya bu sebeple ses çıkarmamak, karşı koymamak, geçmişte de görüldüğü gibi aynı akibete uğramaya sebeptir.

Namaz kılmak nasıl farz ise, bu rezaletin toplum içinde yer bulmasını engellemeye çalışmakta aynı şekilde farzdır. İyiliği emredip kötülükten men etmek farz ötesi farzdır. Allah’ın lanet ettiği, yapanları helak ettiği bu fiiliyat, gerek basında, gerek sosyal medyada, gerek filmlerde, dizilerde fırsat buldukları bir çok mecrada, maalesef bir tercihmiş gibi basite indirgeniyor, hatta renklerini bile her fırsatta gözümüze sokar gibi hafızalarımıza kazımaya çalışıyorlar, yeni nesil üzerinde çok ciddi oyunlar oynanıyor şeytanın projesi raftan inmiş, dünya işleriyle meşgul olurken böylesi ciddi meselede, ahiretimizi, ebedî hayatımızı tehdit eden bu konuda Müslümanların çok daha uyanık hatta teyakkuzda olmaları gerekli.

Çetin Kılıç

Kaynak İhsan Şenocak sohbeti

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: