Sri Lanka’da İlk Medrese-i Nuriye Açıldı

Esselamu Aleyküm,

Amasya Cemaati olarak Srilanka’ya ikinci ziyaretimizi 26 Temmuz-16 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştirdik ve başkent Kolombo’da ilk dersanemizi açtık. Ramazanın büyük kısmını ve bayramı orada geçirdik.

Srilanka, bir diğer adı Seylan veya Serendip, Hindistanın 31 km güneyinde, Türkiye’nin dörtte biri alana sahip, çoğunluğu Budist, 21 milyon nüfuslu bir ada ülkesi. Resmi rakamlara göre müslüman oranı yüzde 8.

Bir sene önce bu ülkeye ilk ziyaretimizi gerçekleştirdiğimiz için tecrübeliydik ve hemen uygun bir dersane bulmak için çalışmalarımıza başladık. Bu süreçte bize yardımcı olabilecek çok şahıslarla ve cemaatlerle irtibata geçtik ve Srilanka’daki amacımızı ve Risale-i Nur hizmetlerini onlara anlattık. Aldığımız tepkiler hep pozitifti. Bizim Türkiye’den böyle bir gaye için gelmemize çok sevindiler.

İki hafta kadar sonra artık dersanemizi tutmuştuk. Gerekli eşyaları alıp yerleşmeye başladık. Artık misafirlerimizi yeni dersanemizde ağırlıyorduk. Tamilce, İngilizce ve Türkçe dersler yapılmaya başlandı. Derslere ilgi fazlaydı ve çok samimi bir ortam oluştu. Ayrıca Türkiye’de dersanelerimizde kalan Srilankalı üniversiteli öğrenciler ve İmam-Hatip Lisesi öğrencileri bu esnada Srilankada yaz tatillerini yapıyorlardı ve sürekli bize eşlik ettiler. Şunu da belirtmek gerekir ki, bu öğrencilerin sayısı her sene artıyor. Türkiye’de hizmeti öğrenip kendi ülkelerinde hizmeti ilerletecekleri yönünde ümitvarız.

Ülkenin ikinci büyük şehri olan Kandi‘yi ziyaret ettik. Orada ülkede camisi olan tek üniversiteyi ziyaret ettik. Bu caminin alt katı yaklaşık 35 kişi kapasiteli yurt olarak kullanılıyor ve bakıma ihtiyacı vardı. Cami yönetim komitesine camiyi onarıp yurdu aktif hale getirip orayı bir Risale-i Nur hizmet merkezi haline getirme planımızı belirttik. Olumlu karşılandı. İnşaallah bir dahaki ziyaretlerimizde buna yönelik çalışamalar planlıyoruz.

Bu ülkede yeni olduğumuz için öncelikle müslüman halkla irtibata geçtik. Türkiye’de olduğu gibi orada da farklı branşlarda hizmet veren cemaatler var. Bunları ziyaret edip geliş maksadımızı ve hizmetlerimizi anlattık. Müslüman okullarını ve bir İslami üniversiteyi ziyaret ettik. Türkiye’den getirdiğimiz hediyelerimizi, tanıtıcı broşürlerimizi ve kitaplarımızı takdim ettik. Bütün gittiğimiz yerlerde en iyi şekilde karşılandık. Türkiye’ye karşı geçmişten gelen bir hürmetleri var. Bunu gittiğimiz her yerde hissettik. Türkiye’ki gelişmeleri merakla takip ediyorlar ve kuvvetli ümitvarlar. Ayrıca bu ülkeye bizden önce Türkiye’den diğer cemaatlerden gelen kardeşlerimizi ziyaret ettik. Birlikte neler yapılabileceğine dair görüştük.

Yüzde yetmişe yakını Budist olan Srilanka özgürlüklerin yüksek olduğu, müslümanların kendi okul, mahkeme ve eğitim sistemlerine sahip olduğu hizmet için gayet uygun bir zemin. Burada mesajımızı iletmekle yükümlü olduğumuz milyonlarca insan var. Cenab-ı Allah muvaffakıyet nasip etsin.

Srilanka’da nurun birinci talebesi Asım Alawi abimizi unutmamak lazım. Şimdiye kadar Küçük Sözler, İhlas-Uhuvvet Risalesi ve Hutbe-i Şamiye’yi Tamilce’ye çevirdi. Çalışmalarına devam ediyor. İlk gidişimizde olduğu gibi yine bize büyük yardımları dokundu. İnşaallah Kurban Bayramından sonraki ikinci gelişimize kadar dersanemizde kalıp hizmetlerle ilgilenecek. Ayrıca şu an G.Antep’ten vakıf Ahmet Açıkgöz abimiz de dersanemizde kalıyor ve orada İngilizce kursuna devam ediyor. Kurban Bayramından sonra Filipinlerden kardeşlerle beraber tekrar Srilanka’ya gitmeyi planlıyoruz. Ve minallattevfik.

Amasya Nur Talebeleri

Bir önceki Sri Lanka Hizmet Mektubu için tıklayın

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: