Suç ve Cezası

Hırsızlık yapana tecavüzcülere, hırsızlığın, tecavüz etmenin kötü bir şey olduğunu ispatlamak imkansızdır. Onları bu işten vaz geçirmeye çalışsanız ne söylersiniz? Onlara sizi kanun yakalar hapse atar deseniz küçük çaplı hırsızları belki ama kanun adamlarını etkisine almış dünyanın bir çok yerinde büyük mafya babaları var, bunlar hırsızlık yaparak kendilerince çok güzel hayat yaşıyorlar, etraflarındaki genç kızlarla gayri meşru hayat sürüyorlar.

Bu şekil hayat o kimseler için bir yaşam tarzı, hele ki bu yaşam tarzını benimsemiş kimseleri vaz geçirecek bir sözünüz asla olamaz. Bu durumda hayat pek adil gözükmüyor, hele ki bu suç işleyenler hiç bir ceza görmeden görkemli cenaze törenleri ile uğurlanıyorsa.

Tam burada inanç, İslam inancı, Kuran devreye giriyor, “her nefis ölümü tadacaktır ve yaptıklarından hesaba çekilecektir hakka girip suç işleyenler cehennemde azap çekecektir”. Bu ve benzer ayetler mazlumun yüreğine su serpiyor.

Altı milyon Yahudi’yi yakan Hitler, Milyonlarca Müslümanı öldüren Tito, Sırp kasabı Radovan Karaçiç gibi canilere bu dünyada nasıl bir ceza verelim ki karşılık bulsun? Ömür boyu hapis, idam cezası, hatta yakarak öldürsek bile katlettiği sadece bir kişinin intikamı alınmış olur, ya diğerleri?

Yine Allah’ın buyruğu masumları teselli ediyor “onları cehenneme atarız derilerini de tekrar tekrar yaratırız”. Ahiret yoksa gerçek adalet olamaz. Katil hırsız tecavüzcü kim her ne suç işlerse işlesin, Allah intikam alıcıların en iyisidir.

Çetin KILIÇ

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: