Teredüdllü Gençler

Okulda akranları yanında, genç bir insanın hele karşı cinsten birilerinin de olduğu toplumda kendi fikrinden çok o toplulukta hakim olan fikre meyl etmesi sıkça karşılanan bir durumdur.

Bunu sorun olarak görmek yerine izale metodlarını bilmek ve hayata geçirmek en akıllıca bir yaklaşım olacaktır. Şayet iyi bir alt yapısı yoksa genelde durum bu şekilde zuhur eder. Çocuk kendini girdiği topluma kabul ettirme çabasındadır, burada sorguluyorsa, acabalar kafasının içinde çoğalıyorsa bu çocuk açısından iyi bir gelişmedir. Bu durumda kafasının içindeki sorulara doğru cevap, tatmin edici cevap, akla mantığa uygun cevap verebilecek kişi ve kişilerle karşılaşması veya tanıştırılması onun için en iyi seçim olacaktır.

Böyle bir genç, “abi benim Allah’ın, ahiretin hakkında şüphelerim var” dediğinde, abi ” iyi, çok güzel, bu şüphelerini izale ettikçe imanın daha kavilelecek”, dedi. “Oysa bana kızacak, sendemi yoldan çıktın, şu oldun bu oldun” diyecek zannettim. Gerçekten abilerle yaptığımız sohbetlerde onların sorularıma akılcı cevapları hem benim, hem arkadaşlarımın imanımızı korumamıza hatta daha da kuvvetlenmesine neden oldu.

Buradan da anlaşılacağı üzere çocuklarımız böyle bir duruma düşerse yapılacak şey, markette iyi peynir, iyi dometes ararken verdiğimiz uğraştan belki daha azı ile onun bu kafasındaki sorulara doğru cevaplar verebilecek insanları, abileri bulup onlarla tanıştırmaktır. Her şehirde her mahallede bir Nur Dershanesi var elhamdülillah.

Kardeşlerimiz çay ikram etmeye, sıcak samimi ortamda sizlerinde, ihtiyacı olan herkesin sorularını, sorunlarını konuşmaya, Risale-i Nurlar’dan aldıkları, feyz, ilim, ve düsturlarla yardımcı olmaya hazırdırlar.

Dua ile kalın.

Çetin KILIÇ

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: