Umudun Vaktidir

Son zamanlarda İslam aleminin lehine görünen olaylarda çevremden hayret verici tepkiler gözlemliyorum ve hayretler içerisinde kalıyorum.

Yenildik, perişan durumdayız dünya başımıza üşüşmüş gibi demotive edici yorum ve analizlerle karşılaşıyouz.

Hikmet nazarlarimizin önündeki perdeler gün gectikce cogalmis.Her olayi görndügü gibi Kabul ediyoruz. Oysaki Cenab-i Allah Kur`an inda ” O (Allah) herseyi en güzel sekilde yaratti` ( Secde Suresi 7) buyuruyor. Bediüzzaman ise bu yüce ayeti ” Herseye, hatta en cirkin görünen seylerde, hakiki bir hüsün ciheti vardir.” (Sözler 18.2.Makam) diyerek tefsir etmeye basliyor.

Allah Resulu (sav) ise “Müminin ferasetinden sakının!. Çünkü o Allah’ın nuruyla bakar.” (Tirmizi, Tefsiru’l-Kur’an, 16, Suyûtî 1, 24) ifadesini kullanarak bizlere Ihsan edilen feraset nimetini nazarlarimiza veriyor.Hatiri sayilir bir cemaat topluluguna mensup olan Pakistanli bir Dostum ise Mürsitlerinin emri ile evlerine erzak depoladiklarini söylüyor ve bir panik halinde.
Hayatimizi kolaylastiran, bakis acimizi umuda sevk eden Kurani mücdelerden kendimizi uzaklastirdikca hayatimizi nekadar zora soktugumuzun farkina varmamiz gerekir.
Bediüzzaman eserlerinde sürekli ve israrla bize ” Kimin icin Allah var, ona hersey var. Ve kimin icin yoksa, hersey ona yoktur,hictir.” (Meyve risalesi 10.Mesele) diyor. Bu esas hayatimizin her aninda gecerli. Cenab-i hakka tam teslimiyet ve tam tevekkül etmeden bu asirda, bu son hadiselerde hayatimizin zindana dönmemesi neredese mümkün degildir. Zira “Iman tevhidi, tevhid teslimi,teslim tevekkülü,tevekkül saadeti dareyni ikitiza eder. ( gerektirir)” (Sözler)

Kendimize,cevremize umut verme vaktidir.
Nasilki Yagmursuzluk, yagmur namazinin vaktidir. (Sözler)
Gurub,magrib namazinin vaktidir. (Sözler)
Hastalik, duanin vaktidir. (Lem´alar)

Iste hizmet vaktidir… (Münazarat)

Zübeyir T. Kılıç

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: