Risale-i Nur’lar Tamilce’ye Çevriliyor. (Sri Lanka Mektubu)

Muhammed Asım Alavi tarafından Tamil Diline (Tamilce; Hindistan’ın Güneyinde, Sri Lanka’ya yakın olan bölgede 65 milyon insan tarafından konuşulan, 2000 yıllık geçmişi olan bir dildir) çevrilen Uhuvvet, Hutbe-i Şamiye, İhlas ve Küçük Sözler, Sri Lanka’nın Batticaloa şehrinde faaliyet gösteren ve ismini Tebessüm Merkezi olarak Türkçeye çevirebileceğimiz bir sivil toplum kuruluşuna hediye edildi.

Sri Lanka Hükumeti (Sri Lanka, Hindistan’ın Güneyinde, 21 milyon nüfusa sahip bir ada ülkesidir) ile Tamil Kaplanları isimli ayrılıkçı gerillalar arasında uzun yıllar süren savaşta, Tamil Kaplanlarının kontrolünde kalmış olan Batticaloa şehri, savaşın sona ermesiyle birlikte rahat bir nefes almış ve İslami faaliyetler tekrar hız kazanmıştır.

Batticaloa bölgesi; Hindu, Hıristiyan ve Müslümanların yaşadığı bir bölgedir. Tebessüm Merkezinin amaçları arasında; İslam topluluğunu eğitim ve ekonomik alanlarda desteklemek, diğer inanç topluluklarıyla barış amaçlı dialoglara girmek de yer almaktadır. Tebessüm Merkezi isimli bu kuruluş, Nur Cemaati ile işbirliği içersinde faaliyetler yürütmek istediklerini de bildirmişlerdir.

www.NurNet.Org

 

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: