2 Hoca 1 Hacı Hikayesi (Isparta Seyahatinden Notlar)

Isparta seyahatimizde evvela Hz. Üstad’ ın ilk defnedildiği kabri, 1950 de Eskişehir de bulunan Hz. Üstad’ ı, Isparta’ ya davet eden ve şehir merkezindeki evini kiralayan Mehmed Ali Babacan, İktisad Risalesinin yazılmasına vesile olanlardan Rüştü Çakın, Eskişehir mahkemesinde yalan söylememek ve Üstadına zarar gelmemesi için “Ya Rab canımı al” diyerek şehid olan Binbaşı Ahmed Asım Önerdem Ağabeyler ve sarih ihbarıyla “İmanı kurtaracak bir zat“ın Isparta ya ayak basacağını müjdeleyen Beşkazalı Osman-ı Halidi Hazretleri‘ ni ziyaret ettik..

Daha sonra Hz. Üstad’ ın bin kalemli diye bahsettiği Risale-i Nurların matbaa gibi fakat elle gizli yazılıp neşredildiği kahraman Sav Köyü’ndeki, Hacı Hafız Mehmed Avşar, evinden çıkmadan sürekli yazarak, elinde kalemle vefat eden Ahmed Altuğ ve Mustafa Gül gibi merhum Ağabeylerimizi ziyaret ettik.

Sanki o zamanlara hayalen gittik ve Isparta Kahramanlarını vazife başında ziyaret etmekle feyizyab olduk !

Cenab-ı Hak bizleri onlar gibi ihlaslı eylesin ve dünyanın bizi değiştirmesine mani olsun ! Amin…

Ayrıca Himmet Koçoğlu ile yaptığımız görüşmede Sava Köyünde bütün halkın Risale-i Nur’larla ilgilenmesine rağmen sadece iki hoca bir hafız’ın ilgilenmediğini sorduk işte o video:

NurNet.Org Sundu

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: