60 milyon Tamil Risale-i Nur’u Radyodan Dinleyebilecek

risale.radyoSri Lanka devlet radyosundan Risale-i Nur dersleri başladı. Sri Lanka Nur Talebeleri’nin Risale Haber’e yaptığı açıklamaya göre Tamilce yapılan radyo yayını Hindistan-Malezya-Bangladeş’ten de dinlenebiliyor ve yaklaşık 50-60 milyon civarındaki insan istifade edebilcek.

Açıklama şöyle:

Sri Lanka’dan Selamun Aleykum. “Bu kitapları biz yazıyoruz biz okuyoruz” diyen Bayram Yüksel abiye “bu kitapları kâinat okuyacak” diye cevap veren Üstadımızın dediklerini bir bir müşahede etmekdeyiz Elhamdulıllah.

Bir zamanlar Türkiye’de birkaç kişinin yazdığı-okuduğu ve dinlediği Risale-i Nurlar şimdi çoğu dünya dillerine tercüme edilmiş bir vazıyette, geniş bir okuyucu kitlesine sahip olmuş ve günden güne terakki etmektedir. Bunun son bir misali, bulunduğumuz ülkede bir ilk olarak Budistler için Tabiat Risalesini tercüme ettik. Müslümanlar ve Hinduların konuştukları Tamil diline yine Risale-i Nurdan birkaç kitabı tercüme ettik ve şuan diğer tercümelerimiz devam etmektedır.

Şu an Sri Lanka’da binlerce kişi Risale-i Nur’u radyodan dinliyor Elhamdülillah. Cumartesi günleri öğleden önce buranın devlet radyosundan Risale-i Nurları okutuyoruz ve okunan Risale-i Nurlar sadece ülke sınırları içinde kalmayıp geniş bir dinleyici kitlesine sahip olan radyoyu Hindistan-Malezya-Bangladeş gibi ülkelerde de yayın yapmakta ve dolayısıyla bu ülkelerde de Risale-i Nurlar dinlenmekte. Bir vesile ile kendisiyle hastanede tanıştığımız bir doktorla sohbet esnasında Risale-i Nur’dan bahsettiğimizde, “Evet, Risale-i Nur’u biliyorum. Radyodan duydum ve cumartesi günleri dinliyorum” diyerek büyük bir ilgi duyduğunu söyledi.

Abdurrahman İraz

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: