Abdullah Haksever Abi vefat etti

Bir bir gidiyor aramızdan ihlas sahibi Risale-i Nur talebeleri. Her ne kadar bu kıymetli ağabeylerimiz üstadın ikinci kuşak talebeleri olsalar da ihlas ve samimiyetleri bizim için örnek teşkil ediyordu.

Ben 1999 yılında Abdullah Haksever Abiyle tanıştım.Yeni Asya gazetesinin Diyarbakır temsilciliğine bakıyordu.Ayda, iki ayda bir abonelik ücretini ödemeye gittiğimde her seferinde ondan yeni yeni ders ve marifet alırdım. Askeri Abiyle birlikti bana hep risalelerden bahsediyorlardı. Ben gazeteye Mustafa Ergün Hocamızın aracılığıyla abone olmuştum ama pek okumaz, gazete başlıklarını gözden geçirip bir kenara atardım. Zamanla Gazeteyi okudukça, iman hakikatlerinin yanı sıra, düzeyli haber ve yorumlarıyla gerçekten almaya değer, okumaya değer bir gazete olduğunu anladım.Derken Ahmet Bozkurt Hocamızın teklifi üzerine risale derslerine katılmaya başladım.

Artık memur dersinde de Abdullah Haksever Abiyle beraberdik. Genel derslerde de ilk dikkatimi çeken Abdullah Abi ile Askeri Abi olurdu. Onları görünce içim açılırdı, Risaleyi Nurun birer canlı örnekleriydi sanki.

Az konuşan, konuştuğunda risaleyle iç içe bir kompozisyon sergileyen, ihlas sahibi bir büyüğümüzdü Abdullah Haksever Abi. Zaman zaman gazetemizde yayınlanmasını istediğim yazılarım olurdu, o nazik edasıyla benden alır, o günün imkanlarıyla fakslar ve ayrıca telefonla teyit eder, yayınlanıp yayınlanmadığını takip ederdi. Bir seferinde gazeteyi değerlendiren bir yazı göndermiştik, Kazım Güleç Bey baş yazısına almıştı, anı olarak hala ben de duruyor.

Bu saygıdeğer ağabeylerimizin kıymetini pek bilemiyoruz galiba ham sayıları da bir hayli azaldı.İmkanlarımız artıyor, nicel olarak Risale cemaatleri büyüyor, büyüyoruz ama ihlasımız azalıyor. Halbuki, bu mesleğin mayası ihlastır. İhlası elden bırakmamamız lazım, dolayısıyla bu kıymetli ağabeylerimizin hem hayattayken hem de öldükten sonra kıymetini bilmemiz lazım, Hafızamızın bir köşesine yer etmeliler diye düşünüyorum.Çünkü bizler bu zatları gördük.Üstadın zamanındaki babayiğitleri hayal etmek de hoş, ama gerçek Risale timsali olarak gördüğümüz bu ağabeylerimizi de hiç unutmayalım.

Onlardaki samimiyeti, ihlası, muhabbeti biz de yaşamaya çalışalım.

Allah, Ahiret hayatına göçen Risaleyi Nur talebelerini mahcup etmesin, hayatta kalanlara da sıhhat ve afiyet versin. Risale cemaatinden bir dal daha koptu, Yüce Rabbim onu Üstatla, Üstatların üstadı Resulüllah aleyhisselatu vesselamla haşir neşir etsin Havdı Kevser üzerinde, İlahi dostlar sofrasında buluştursun.

Amin, velhemdu lillahi Rebbilalemin Allah rızası için Ruhuna el fatiha..

Eyüphan Kaya

Sende yorum yazabilirsin