Ailede Kimin Sözü Geçecek?

Allah C.C ayeti kerimesinde şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler Onlarla (hanımlarınızla) iyi geçinin. Olabilir ki, bir şey sizin hoşunuza gitmez de Allah onda birçok hayır takdir etmiş bulunur” (Nisa19)

Resul-i Ekrem (A.S.V) şöyle buyurdu: “İmanı en olgun mü’minler, huyu en güzel olanıdır ve eşine karşı en tatlı davranandır.

Yediğinden yedirmesi giydiğinden giydirmesi, kadının kocası üzere hakkıdır. Sakın (erkek) eşinin yüzüne vurmasın, ona kötü muamelede bulunmasın, evin dışında onu terk etmesin!

“Mumin bir erkek mümine bir kadına kızıp darılmasın. Eğer onun bir huyundan hoşlanmazsa başka huyundan memnun kalabilir.”

“Hanımlara hayırhah olun, zira hanım bir eyeği (kaburga) kemiğinden yaratılmıştır. Eyeği kemiğinin en eğri yeri yukarı kısmıdır. Onu doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Kendi haline bırakırsan eğri halde kalır. Öyle ise hanımlara hayırhah olun.”

“Kadının huysuzluklarına sabırla katlanan erkeklere Allah C.C. Eyyȗp (A.S)a verdiği mükâfatı verir. Kocasının huysuzluklarına katlanan hanımlara da Firavunun hanımı Asiye R Anha ya verdiği sevabı verir.”

“Beş vakit namazını kılan, farz orucunu tutan, örtünen ve kocasına itaat eden hanım, cennete girmiştir.”

Resul-i Ekrem (A.S.M) efendimiz şöyle buyurdular:

“Kocası razı olduğu halde ölen hanım cennete girer”

“Kocanın hanımı üzerindeki hakkı, benim sizin üzerinizdeki hakkım gibidir. O halde kocanın hakkını gözetmeyen Allahu tealanın hakkını gözetmemiş olur.”

Bir hanım, kocasını güzel karşılar, güzel sözler söyleyerek hoşnutluğunu kazanmaya çalışırdı. Peygamberimiz efendimiz aleyhissalatu vesselam, hanımın bu hareketinden dolayı kocasına buyurdu ki: (Hanımına selam söyle, yarı şehid sevabına kavuştuğunu haber ver!)

“Kocasına muhabbet gösteren, çocuk doğuran, öfkelenen an veya kocası kendine kızdığı zaman, kocasını razı edinceye kadar uyumayan hanım cennetliktir.”

“Kadınlarınızı (yabancı erkeklere karşı) süslü giyinmekten men ediniz! Beni İsrail kadınları süslü giyinip camiye gururlanarak yürüdükleri için lanetlenmişlerdir.”

“Hanım, kocasından izinsiz nafile oruç tutamaz. Eğer tutarsa  aç ve susuz kalmış olur, sevap kazanamaz. Kocasından izinsiz evinden dışarı çıkamaz. Çıkarsa gökteki melekler, geri evine dönünceye kadar ona lanet eder.”

“Bir erkek ihtiyacı için hanımını çağırsa, hanım tandır başında olsa da, hemen ihtiyacına cevap versin.”

“Hanımın cihadı kocası ile iyi geçinmektir.”

“Kocasına elinden geldiği kadar güler yüzlü davranıp, sevgi göstermeli, dili ile de onu incitmemeli. Kocasına bir iyilik yapmışsa, başına kakmamalıdır. Yeme ve giyme gibi hususlarda kocasını üzmemeli, yapamayacağı şeyi ondan istememelidir! Kocasını şerefini korumalıdır, onun rızasını kazanıp gönlünü hoş etmeye çalışmalıdır!”

(Senden ne gördüm) diyerek küfran-ı nimette bulunmamalıdır! Ki hadisi şerif meali şöyledir: ( Eğer kocalarına karşı küfran-ı nimette bulunmasalar, namaz kılanlar hemen cennete girerdi.)

(Kütübü Sitte)

Sonuç olarak özetle diyebiliriz ki; “Evde huzur isteniyorsa ailede ne erkeğin ne de kadının sözü geçecek, asıl olan Allah’ın sözleri hükmedecek..”

Abdulkadir Haktanır

www.NurNet.Org / www.AlbNur.com

1 tane yorum yapılmış

  1. Mustafa NUTKU dedi ki:

    “Ailede ne erkeğin ne de kadının sözü geçecek, asıl olan Allah’ın sözleri hükmedecek..” Allah’n bu mevzudaki sözleri de Nisa Sûresi 34. âyettedir.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: