Alkolsüz bira ‘alkollü’ yakalandı!

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, “Alkolsüz bira” adı altında satılan birada alkol olduğunu ortaya çıkardı. Okul önlerinde satılan alkolsüz biralarla çocuklarımızın hedef alındığı iddia edildi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Av. Muharrem Balcı yaptığı açıklamada, alkolsüz biranın bağımlılık üreticilerinin bir oyunu olduğunu belirterek, “Alkol üreticileri pazar paylarını arttırmak için, alkole başlama yaşını küçültmeyi amaçlıyorlar. Bu taktiklerinden bir tanesi ‘Alkolsüz Bira’ aldatmacasıdır. Yaptığımız laboratuar analizinde bu birada yüzde 0.26 alkol bulunduğunu tespit ettik” dedi.

YASAL SINIRIN ALTINDA ANCAK ÖLÜMCÜL KAZA RİSKİ VAR!

Söz konusu promil oranının, yasal sınırın altında bulunduğunu anlatan Balcı, buna rağmen Danıştay 8′inci Dairesi’nin 0.24 promil alkol alan bir sürücüye ceza verilmesini onayladığını anlattı.

Balcı şöyle konuştu;

Danıştay, alkolsüz birada bulunan alkol oranı için ceza kesilmesini onaylıyor. Doktorlar da bu alkol oranının ölümcül kaza yapma riskini iki katına çıkardığını belirtiyor. Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu bu konuda çok önemli bir makale yayınladı. Sürücüler 0.20 promil alkol artışında ciddi dikkat sorunları yaşıyorlar. Demekki çocuklarımıza satılmasında bir zarar görmediğimiz ‘Alkolsüz Bira’ o kadar da masum değilmiş

ÇOCUKLARIMIZIN YÜZDE 16.5′İ ALKOL KULLANIYOR

2009 yılında Türkiye İstatistik Kurumu’nun 60 ilde 26 bin öğrenci üzerinde yaptığı araştırmaya göre, son bir ay içinde en az bir kez alkol kullanan öğrenci oranının yüzde 16.5 çıktığını belirten Balcı, “Bu çocukların yüzde 85′i alkole bira ile başladıklarını söylüyorlar. Şimdi bu alkol üreticileri, geriye kalan çocuklarımızı alkolik yapmak için çareler arıyorlar. Alkolsüz bira, alkol kullanmayan çocuklarımızı hedef alan bir yalandır, bir tuzaktır.

Alkolsüz bira kutusunun, markasının, kokusu ve tadının, alkollü bira ile aynı olduğunu belirten Balcı, “Fakat içindeki alkol oranı yasal sınırın altında olduğu için meşrubat sınıfına giriyor ve bu alkollü içeceği satmak için tekel ruhsatına gerek duyulmuyor. Alkol üreticileri, daha çok alkol satma hedeflerine ulaşmak için alkolsüz birayı okullarımıza sokmaya çalışıyorlar. Son 7 yıl içerisinde Türkiye’deki alkol tüketim miktarı yüzde 9 artış göstermiştir” diye konuştu.

BASKET TOPLARI İLE OKULLARDA REKLAM YAPIYORLAR

Alkol üreticilerinin sponsor olduğu basketbol kulübü aracılığıyla bir kampanya başlattığını da belirten Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Av. Muharrem Balcı, “Türkiye genelinde açtıkları onlarca basketbol okuluyla küçük çocuklarımıza bira reklamı yapan bu insanlık düşmanları, şimdi de ‘Atılan basket sayısınca basketbol topunu’ okullarımıza göndermeyi vaad ediyor. Milli Eğitim Bakanı ve Gençlik ve Spor Bakanı’nı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum” dedi.

Alkolün, trafik kazaları, boşanmalar, cinnet ve cinayetlerin birinci sebebi olduğunu belirten Balcı, Alkolsüz biranın, gıda kodeksinden çıkarılarak, “Alkollü içecek” sınıfına dahil edilmesi, 18 yaş altına satılmaması gerektiğini belirterek, Türkiye’yi “Alkolün Zararlı Kullanımını Azaltmaya Yönelik Küresel Strateji Belgesi”ni imzalamaya çağırdı.

haber7

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: