Almanya Hückelhoven Medrese’sinden Binler Selâm Var

Cenab-ı Erhamurrahimine hadsiz şükürler olsun ki, bizi kendisine muhatap seçmiş ve kendisini her bir vesile ile tanıttırıyor ve sevdiriyor. Kâinattaki zerreler adedince Rahman ve Rahim olan Rabbimize hamdu senalar olsun ki, bizi hizmet-i imaniyede istihdam eylemekle beraber, bu hizmet-i nur ile müşerref eyledi.

Avrupa’daki ve bilhassa Almanya’daki hizmet-i nur ve imaniye yıllara dayanmaktadır.

Merhum Ali Uçar, Bayram Yüksel ve diğer sadik ve sebatkâr olan ağabeylerimizin gayret ve fedakârlıkları ile bugünlere geldik, elhamdülillah. Risale-i nur’un güzel hakikatleri ilk başta “isçilerin yurdunda” başlamıştı, fakat bugünlerde ise, risale-i nur’un güzel hakikatleri mülk medreselerde okunmaktadır.

Evet, nur’un hakikatleri yurtlardan çıkmış ve üniversite talebelerin ellerine kadar ulaşmış. Hem nur’un dersleri, başta isçilere anlatılır iken, bugünlerde ise Risale-i Nur’un yüzlerce, belki de binlerce genç hayranları bulunmaktadır. Eskiden, bugünkü-genç-ihtiyar-ağabeylerimiz Hizmet-i Nur’a sahip çıkar iken, bugünlerde ise Nur’un genç kahramanları kendilerini meydana atmış ve Nur’a sahip çıkmaktadır. Cenab-ı Hakkı ne kadar güzel kelamlar ile övsek ve iltifatlarımızı sunsak ve de ne kadar çok secde-i şükran etsek azdır.

Bu hizmet raporunda Avrupa’daki gençlerin yapmış olduğu faaliyetleri ve hizmetleri, elimizden geldiği kadarıyla sunmaya çalışacağız. Sizlere kısaca Almanya’nın Hückelhoven Kasabası’nın haftalık ders programı ve nur hizmetlerinden bahsetmek istiyorum.

Burası Almanya’nın kuzey batısında ve Hollanda Belçika sınırına yakın çok sayıda Türkün ikamet ettiği bir kasabadır. 1978-79 senelerinden bu yana Risale-i Nur hizmeti yapılmaktadır elhamdülillah. Ali Uçar ağabeyimizin sıkça ziyaret ettiği ve Üstadımızın talebelerinden Bayram Yüksel abi, Hüsnü Bayram abi, Aytimur abi ve Abdullah Yeğin ağabeylerimizin ziyaret ettiği medresemizdir.

Medresemizin ismini Bayram Yüksel ağabeyimiz ‘Beyaz Köşk Medresesi’ koymuştur.

Şimdi haftalık hizmetlerimizden bahsedelim.

Pazartesi günleri;
Üç dershanenin birleşimiyle gençlerle almanca Risale-i Nur dersi yapıyoruz. Bu derslere diğer milletlerden de Müslüman kardeşlerimiz katılmaktadır. Müslüman olan Alman kardeşlerimiz, Polonyalı kardeşlerimiz iştirak etmektedirler.

Ayrıca her ayın ilk pazartesi günleri de yedi sekiz şehrin dershaneleri ile birleşip aylık Almanca Risale-i Nur derslerimizi de yapmaktayız.

Salı günleri; düzenli bir şekilde ev derslerimiz devam etmektedir.

sali

Çarşamba günleri; en yakınımızda bulunan Mönchengladbach Şehrindeki dershanemize gençlerle iştirak ediyoruz. Bu dersler gece saat iki üçlere kadar sürmektedir.

carsamba

Perşembe günleri; dershanemizde Kur’an dersi ve aynı zamanda Risale-i Nur dersi yapılmaktadır. Bununla birlikte dershanemizin üst katında alman kardeşlerimiz Almanca Risale-i Nur dersi yapmaktadırlar.

persembe

Cuma günleri; Cuma namazından sonra yine gençlerle medresemizde derslerimiz olmakta.

Cumartesi günleri; saat 19.00 da başlayan dersimiz üç bölümden oluşmaktadır.

cumartesi

a) Zemin katta 9-12 yaş arası gençlerimiz Risale-i Nur dersi yapmaktadırlar.
b) Birinci katta, umumi Risale-i Nur dersi yapılmaktadır.
c) İkinci katında da, cemaatimizin Alman Müslümanları Risale-i Nurları almanca
okumaktadırlar.

Pazar günleri; saat 16.00 ile 19.00 arasında 6-12 yaş arası çocuklarla Elif Cüzü, ilmihal, Kur’an-ı Kerim ve sure dersleri yapılmaktadır.

pazarpazar2pazar3

İki senedir haftanın ortalama beş günü gençlerle medresemizde gece 12’den sonra derslerimiz yapılmaktadır. Bu derslerimiz kışın gece iki üçlere kadar, yazın ise beş altılara (sabah namazına) kadar sürmektedir.

Her Ramazan ayında medresemizde Ramazan geceleri aralıksız ihya edilmektedir. Bu gece derslerimiz vesilesiyle birçok kardeşimiz, kötü ortamlardan uzaklaşıp Risale-i Nurlarla tanıştılar ve daha sonra bu tanışma vesilesiyle hayatlarında birçok iyi yönde değişmeler gerçekleşti elhamdülillah.

Bütün bu derslerimiz ve programlarımız dışında; Hollanda’da ev derslerine iştirak etmekteyiz Bir bölümümüz de Hollanda’nın Roermond şehrinde derslere katılmaktadırlar. Medresemiz, Fransa’nın Gray Kasabasında bulunan medreseyle de yakından ilgilenmektedir ve açılmasına vesile olmuştur.

Hückelhoven Medrese’sinden binler Selâm.

Dua eder dualarınızı bekleriz inşâALLAH.

NurNet.Org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: