Almanya-Mannheim Barla Medresesi

Esselamu Aleykum ve Rahmetullahu ve Berakatuhu,

Almanya’nın Mannheim Şehrinden kıymettar siz Abilerimize binler selam ederiz…

Nur Dersanemizden ve buradaki Kur’an hizmetlerimizden tahdis-i nimet ve şükür suretinde ve siz kıymettar Abilerimizin dualarını istirham niyetiyle bir parça bahsetmek isteriz.

Risale-i Nur Dershanemiz yaklaşik 7 ay önce açıldı ve Mannheim‘in Hochstätt bölgesinde bulunmaktadır. Her Cuma akşamları  14-25 yaş arası yaklaşık 40 kardeşimizle gençlik dersleri olmakta, bu vesileyle Nurlar bu bölgede neşrolunmaktadır.

Cuma derslerimiz vesilesiyle çok hoş nurlu sohbetler olmakta ve Kur’an hakikatlerinin Risale-i Nur vesilesiyle insanlar üstündeki te’sirini bilmüşahede görmekteyiz. Derslerimizde, öncelikle Nurlardan bir parçayı dönerli olarak okuyoruz ve daha sonra paragraf paragraf okuyarak mütalaa ediyoruz. “Risale-i Nur’un hocası yine Risale-i Nur’dur” kaidesiyle takip ettiğimiz bu sistem insanlar üstünde çok güzel tesirler uyandırmakta ve derste herkesi hep aktif tutmaktadır.

Cumartesi günleri umumi, her yaştaki insanın katılabildiği derslerimiz  devam ediyor. Pazar günleri gençlerimize İlmihal, Fıkıh ve Kur’an-ı Kerim dersleri verilmektedir. Hafta içi belirli günlerde ise Almanca Risale-i Nur dersleri yine gençlerimiz tarafından yoğun rağbet görmekte.

Noel ve Paskalya tatillerinde 1 haftalık okuma  programları düzenlemekte ve gençlerimizi Risale-i Nurları daha yakından tanımaları için teşvik etmekteyiz.

Genç cemaatin yoğunluğu sebebiyle sosyal faaliyetler başlatmış ve hız vermiş durumdayız. Piknik, gezi, spor programları ve buna benzer aktivitelerle gençlerimizi meşru dairede muhafaza etmeye çalışıyoruz.

Gayr-ı Müslimler İslamiyet’i Müslümanların ahvalleriyle tanıyorlar. Müslüman kimliğine sahip olan ama İslamiyet’i asla yaşamayan insanların hal ve hareketleri en büyük elemimiz. Biz de buna mukabil en iyi ahlakta İslamiyet’i yaşamaya gayret ederek İslamiyet hakkında oluşturulmuş kötü imajı kırmaya çalışıyor, İslamiyet’i lisan-ı halimizle de anlatmaya gayret ediyoruz.

Allah’a sonsuz hamdolsun. Risale-i Nur hakikaten Kur’an’ın hakiki bir tefsiridir ki her milletten insanın kalbine gayet mükemmel tesir ediyor. Arkadaşlarımızın bu teşekkürleri ve şükranları doğrudan Allah’a aittir ve bu teşekkürler, bu memnuniyet Risale-i Nur’un kıymetini gösteriyor diye telakki ediyoruz. Rabbim, derslerimize katılan bu kardeşlerimizin, arkadaşlarımızın, abilerimizin hakiki birer Nur Talebeleri olmalarını ve derslerimizde, hizmetlerde daim olmalarını nasib etsin. Amin.

Tüm dünyadaki kardeşlerimize selamlarımızı iletir, dualarınızı bekleriz.

Mannheim Nur Talebeleri

 Barla Medresesi Mannheim / Almanya

 

 

www.NurNet.org

6 tane yorum yapılmış

 1. nur talebesi dedi ki:

  Allah sizlerden razı olsun.
  Allah gayretşinizi ve şevkinizi artırsın inş.
  Bir sene bu risaleleri ve bu dersleri anlayarak ve kabul ederek okuyan; bu zamanın mühim, hakikatlı bir alimi olabilir.
  Selam ve Dua ile
  HÜCKELHOVEN BEYAZ KÖSK MEDRESESINDEN
  NUR TALEBESI

 2. Nuri Said GENC dedi ki:

  Bin Maşallah,Barekallah deriz
  Cenab-ı Hak hepimizi hakiki ve daim Nur Talebesi etsin (amin)

 3. Rıfat dedi ki:

  Kardeşlerinin meziyetlerini sahıslarınızdade ve faziletlerini kendinize tassavur edip onlarin serefleriye sakirane iftihar etmektir. Dünya hayati ancak bir eglencedir ve oyundan olusur ama bu yol hakkikatir. Allah o yolunuzu acip eylesin insallah. birbirinizin dertlerini arastirmayin, birbirinizin derdiyle ilgilenin ve derdine kosun inşallah.

 4. Kalem dedi ki:

  Tebrik ediyoruz.. Biz bu haberleri okudukça şevkimiz gayretimiz artıyor. Kardeşlerle iftihar ediyoruz. Bulunduğumuz yerden bir anda Almanyaya pencere açılıyor alemimizden ve bu güzel, cennete layık manzaraları izleyip şükrediyoruz. Binler selam..

 5. nur asigi dedi ki:

  Bende Kalem kardesimin dediklerine aynen ve harfiyen cani gönülden katiliyorum MASALLAH BAREKALLAH

 6. lahura_ayse dedi ki:

  Rabbim, Bize ikram edilen “RİSALE-İ NUR’A TALEBE OLABİLME” Nimetin farkına varmayı ve ona en güzel teşekkür edebilmeyi ihsan eylesin. Malum ŞÜKÜR, NİMETİ ZİYADELEŞTİRİR.. RİSALE-İ NUR’A ŞÜKÜR ise ONU BOL BOL OKUMAKTIR..Cenab-I Hak bu nurları lutfetti,ihsan etti.Allah anlamayı,yaşamayı,anlatmayı nasip etsin(Hakkıyla)…s’a

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: