Amerikalı Profesörden Washington’da Hutbe-i Şamiye Dersi

hutbe-i-samiyeye-amerikalilarin-ihtiyaci-varAmerikalı Prof. Dr. Thomas Michel, Bediüzzaman Said Nursi’nin Müslümanların 6 temel hastalığından bahsettiği Hutbe-i Şamiye konusunda Washington’da bir seminer verdi. Michel, Said Nursi’nin 6 hastalık karşılığında ilaç olarak sunduğu değerlere sadece İslam dünyasının değil, birçok Amerikalının hatta tüm Hıristiyan toplumunun ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bediüzzaman Said Nursi, 1911’de Şam Emeviye Camii’nde Arapça olarak verdiği hutbede (Hutbe-i Şamiye) İslam dünyasının altı temel hastalığından bahsediyor.

Washington’daki Türk İslam Çalışmaları Enstitüsü’nde (IITS) düzenlenen seminerin konuşmacısı Prof. Dr. Michel, üzerinden 100 yıl geçmesine rağmen İslam dünyasına verilen bu mesajların hala geçerliliğini sürdürdüğüne dikkat çekti.

Başlangıçta Said Nursi’den ve neden Bediüzzaman hakkında çalışmalar yaptığından bahseden Michel, Said Nursi’yi ilk okumaya başladığından bu yana çok etkilendiğini ve içinden ‘bu insan gerçekten kendisinden iyi şeyler öğreneceğim biri’ dediğini ifade etti.

Michel, Said Nursi’de en çok dikkatini çeken özelliğin birlik anlayışı olduğunu kaydetti. Said Nursi’nin gerçek Müslüman ve gerçek Hristiyanların ortak değerlerde birlikte hareket edebileceklerine inandığını söyledi.

Said Nursi’nin Hutbe-i Şamiye’de Müslümanların 6 hastalığı olarak gördüğü ümitsizlik, hilekârlık, husumet, bölünmüşlük, despotluk ve ferdiyetçiliğe karşı ümitvar olmak, dürüstlük, sevgi, birliktelik, İslami değerlere sarılma, birlikte hareket etme gibi ilaçlar sunduğunu anlatan Michel, tüm bu hastalık ve karşılığında sunulan ilaçları detaylı olarak açıkladı.

Michel, Said Nursi’nin ilaç olarak sunduğu bu değerlerin sadece Müslümanların değil, birçok Amerikalının hatta tüm Hıristiyan toplumunun ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Cihan

Sende yorum yazabilirsin