Ânı yaşayabilmek için…

Kaliteli vakit geçirmek dediğimiz şey; anı yaşayabilmektir. Yani içinde bulunduğunuz anı duyumsayarak, derinleşerek ve o ana ait hislerimizi duyarak yaşamak. Kendimizde bir hatıra oluşturmaktır.

Çocuk, içinde bulunduğu ana kendini bırakıverir. Araba süren bir çocuk arabanın içerisinde sanki direksiyona oturmuşta kendisi sürüyormuş gibi konsantre olarak ve yolda trafik ışıklarını, yolu, binaları hayal ederek, o ana kendisini vererek oyun oynar.

Yetişkin ise, genellikle zihinsel kaymalar yaşar. Farkında olmadan bir sonraki ana odaklanır, bir sonraki ana geçtiğinde ise, ondan sonraki ana odaklandıklanır. Ondan dolayıdır ki, anı yaşamakta zorluk çeker. Böylece aslında hiçbir anı yaşamadan ömrünü tamamlar.

Zihinsel kaymanın çaresi, zamanı çerçevelemektir. Yani çocukla birlikteyken bir başlangıç ve bitiş zamanı oluşturmak. “Hiç olmazsa 15 dakika kendimi sadece çocuğuma vereceğim.” diyebilmek…

Zihnin geleceğe odaklandığı gibi, duygular da geçmişe odaklanır… Zihni serbest bıraktığın sırada kaygıdan dolayı habire bir sonraki ana gider. Duygular ise genellikle geçmişte takılır kalır. Bu ikisini de idare edebilmek, kişinin iradesini kullanmasıyla alakalıdır.

Eşinizle tartıştınız, olumsuz bir şey söyledi, canınız sıkkın… O halde çocuğunuzla oynayacaksınız. Oynayamazsınız, kaliteli iletişim kuramazsınız. Çünkü duygunuzun kancası düne takılmış. Dün sizi çekiyor.

Duygusal olumsuz bağlardan kurtulmadıkça, duygularınızı ötelemedikçe ‘‘Tamam canım sıkkın ama 15 dakika sonra canımın sıkkınlığını devam ettireyim. 15 dakika sadece çocuğumla birlikte olayım.’’ demedikçe âna odaklanamazsınız.

Son olarak, yavaşlamadıktan sonra ne zihinsel kaymanızdan kurtulabilirsiniz ne duygusal olumsuz bağlarınızdan…

Çocuk yavaştır… Eğer çocukla birlikte kaliteli vakit geçirecekseniz; çocuğun ritmine uyum sağlamanız lazım.

Dolayısıyla 3 durumda ânı yaşabilirsiniz:

🗝 Zihinsel kaymalarınıza engel olmak için zamanı çerçeveleyerek

🗝 Duygusal olumsuz bağlarınızdan kurtulmak için ‘‘15 dakikalık bir zaman sonra düşüneyim, canımı sıkmaya devam edeyim.’’ diye kendinize telkin vererek

🗝 Yavaşlayarak.

Uzman Pedagog Dr. Adem Güneş

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: