ARA-KAN

“Dünyanın öbür ucunda bulunan bir kardeşinin ayağına diken batarda sen hissetmezsen kamil mümin değilsin” diyen bir dinin mensubuyuz.Bize bu dini bahşeden Allah’a sonsuz şükürler olsun.
Her zaman demezmiyiz? Her şeyin bir bedeli vardır. İşte bu dine sahip olmak bir bedel ister, yapılan ibadetler önceden verilmiş azalarımızın karşılığıdır, cennete gitmek için değildir.
Bediüzzaman Hazretleri Allah’ın bize vermiş olduğu nimetlerin karşılığında zikir ,fikir ve şükür istediğini belirtmekte başta Bismillah zikir ortada nimeti vereni düşünmek fikir sonunda Elhamdülillah demek şükürdür(daha geniş bilgi edinmek isteyenlere 1. sözü okumalarını tavsiye ediyorum)
Myanmar’a Arakan’lıları ziyarete giden Türk heyetinin açıklamaları bizleri bu dine mensup oluşumuzun bedelini karşılığını şükrünü temsiliyetini dahası müslümanlağımızı sorgulamamız gerektiğini hatırlattı daha da önemlisi kafamıza bir tokmak misali indi ,zira Emine Erdoğan hanım efendi” insanlığımdan utandım insanlar sular içinde yaşıyorlar kimlikleri dahi yok aç susuz perişan bir vaziyetteler dahası can güvenlikleri bile yok” dedi
Dünyanın öbür ucundaki kardeşinin ayağına diken değil kafsına kurşun batmış gözünden yaş değil kan akar olmuş kadınlar çocuklar korku ve ümitsiz bakıyorlar erkekleri tutuklu kamplarında zulmun alasına muhatap olmuşlar ,derdini anlatamayacak kadar bitmişler ve çaresizler ancak ağlayarak ifade edebiliyorlar hal ve ahvallerini
Böylemi olmalıydı dünyanın öbür ucundaki kardeşinin vaziyeti? kainatın sahibi Allah (cc )bizlere böylemi emretti kardeşine sahip çıkmayı?
Bizim atalarımız böyle naçar bırakmadı dünyanın hiç bir yerindeki insanları ,kıtadan kıtaya gezdi, adaletle yönetilmeyen zalim ülkelerin halkına işkence etmesine hiçbir zaman musaade etmedi, bırak insanları dağlarda yaşayan vahşi hayvanların kışın soğuk ve karlı havalarda aç kalmaması için vakıflar kuran bizim atalarımızdı .Onlar Müslümlığını ,İslam olmanın gerekliliğini ellerinden geldiğince yaşadılar dünyayada örnek oldular, onları görenler islama girdiler ,Balkanlarda Avrupada Dünyanın bir çok kıtalarında bunun örneklerini görmek mümkün.
Arakan’lılar düştükleri vaziyetle imtihan oluyorlar,bizlerde buradan onlara ne kadar el uzatıp ne kadar yardım edeceğimiz onların derdine nekadar çare olacağımızla imtihan oluyoruz. Allah ihtiyac sahibi kardeşlerimizin rızkını zenginlerin maaişetinin içinde gönderiyor ,onların rızıkları bizim cebimizde zengin müslümanların evinde, arabasında ,sofrasında ,kıyafetinde, kasasında, kesesinde .Emanetleri yerlerine gönderin;Gönderin diyorum çünkü emenetler verilmemiş hak sahiplarine gönderilmemiş ,verilmiş olsaydı şayet böylemi olurdu Arakan’lı kardeşlerimizin durumları?
Bu manzara karşısında gözünden yaş akmayan, kardeşlerine sahip çıkabilmek için uykuları kaçmayan ,hala zengin iftar sofralarında gezen ,bayramda hangi kıyafeti alsam, tatile nereye gitsem gibi düşüncelerden sıyrılamamışlara gafletten uyanmalarını ölümün çok yakın olduğunu dünyanın bu ahvalinden hesap vereceğimizi hatırlatmak istiyorum .Allahım bizleri gafiller alayına katma, dünyadayken uyanıp vazifesini kulluğunu hakkıyla yerine getirenlerden eyle, üzerimizde kul hakkı kalmasın hesap gününde hesabı kolay dürülenlerden eyle bizleri cömert zenginlerden nimeti şükür için yiyenlerden eyle Amin Amin Amin
Çetin KILIÇ /LÜLEBURGAZ

1 tane yorum yapılmış

  1. Kalem dedi ki:

    Bu güzel yazı ve ikazlar bizi uyandırır inşallah. Yazara teşekkür ederim.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: