Atatürk’ün Said Nursi’yi Barla’da Gizlice Ziyaret Ettiği İddia Edildi

Avukat Ahmet Özkılınç, Nesil Yayınları’ndan çıkan “Akrebin Kıskacında” isimli kitabında birçok yeni bilgi ve belgeye yer veriyor. Kitabın içindeki iddialardan birisi de Bediüzzaman’ın, Şeyh Said isyanı bahanesiyle sürgün edildiği Barla’da Mustafa Kemal tarafından gizlice ziyaret edilmesi olayı. Özkılınç, bu iddiasını Bediüzzaman’ın talebelerinden Askerî Yıldız’ın anlattığı bir hatıraya dayandırıyor.

Hadisenin Mustafa Kemal’in Isparta’nın Eğirdir ilçesini ziyaret ettiği günün sabahında yaşandığını anlatan Askerî Yıldız, o ziyaret esnasında yanında bulunduğunu söyleyen dönemin emniyet müdürünün aralarında geçen diyaloğu şöyle naklettiğini aktarıyor:

“Dönemin Isparta Emniyet Müdürü bana trende anlattı: ‘Mustafa Kemal Isparta’ya teftişe geldi. O gece Eğirdir’de kaldı. Sabahı çok erken saatte gizlice Barla’ya gitmek istediğini bana söyledi. Refakat ettim. Bir de şoför vardı. Hiç kimseye haber vemeden Bediüzzaman’ın odasına gittik. O ve ben, ikimiz içeri girdik. Bediüzzaman yatağa yan uzanmış bir halde üzerinde yorgan örtülü vaziyette uzanıyordu. Hiç kalkmadı. Mustafa Kemal’e yerdeki şilteyi gösterip, ‘Otur’ dedi. O da, rafta duran Kur’ân’ı alarak Tîn sûresini açtı, ‘Lekad halaknel însâne fi ahseni takvîm’ âyetini okudu. ‘Bu âyet bana bakıyor’ dedi. Bediüzzaman; ‘Yanlışlıkla komşunun kapısını çalmışsın. Yaptıklarınla, sonraki sûre sana bakıyor’ dedi. Ne o konuştu, ne ben, ne de Bediüzzaman. Oradan ayrıldık. Mustafa Kemal, dışarı çıkınca bana; ‘Hocaefendi aynı inadında devam ediyor’ dedi.”

Mustafa Kemal’in o yıllarda Eğirdir ziyareti yaptığı ise yine kitabın içerisinde bizzat bakanlıklar arasında yapılan yazışmaların belgeleriyle ve Mustafa Kemal’in Eğirdir tren istasyonunda çekilmiş bir fotoğrafıyla ispat ediliyor.

(CİHAN)

3 tane yorum yapılmış

  1. abdullah okan dedi ki:

    Üstadın Barla’ya ilk sürgün yıllarında Barla kuş uçmaz kervan geçmez bir yer değil miydi? Bildiğim kadarıyla Barla’ya otomobil yolu yoktu sadece patikalardan ulaşılıyordu hatta bunun için üstad da kayık ile götürülmüştü…
    Eğer bu haber doğru ise benim yanlış bildiğim bu bilgilerin de düzeltilmesini isterim..

  2. Abdulkadir DELİKTAŞ dedi ki:

    Elhamdülillah Üstadım ve eserleriyle, dinlisi olsun, dinsizi olsun, her kesimden ilgileniliyor. Herkesin ihtiyacı var, Ve gündemden kesinlikle düşmüyor. Asrın doktoru, müdebbiri, filozofu, ve kıyamete kadar ihtiyaç duyulacak büyük bir kitap, Üstadım ve eserleri daha tam olarak açılmadı, ihtiyaca göre ve her gelecek asra göre cevap verecek.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: