Ayasofya Anketinde Büyük Fark

ayasofya-anketinde-buyuk-farkAnkete katılanların yüzde 95’den fazlası ‘Ayasofya camidir, cami olarak kalmalıdır’ yönünde oy kullandı.
Özgür Ayasofya Platformu’nun başlatmış olduğu anket çalışmasının ilk sonuçları açıklandı. İlk anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 95’den fazlası ‘Ayasofya camidir, cami olarak kalmalıdır’ yönünde oy kullandı.
 ‘Ayasofya camidir, cami olarak kalmalıdır’
Katılımcı sayısının kısa bir sürede sekiz bine ulaştığı çalışmada, katılımcılara Ayasofya hakkında çeşitli sualler soruldu. ‘Ayasofya camidir, cami olarak kalmalıdır’ sualine katılımcıların yüzde 95.10’u kesinlikle katılıyorum derken, katılmıyorum diyenlerin sayısı yüzde 3.45’de kaldı.
 “Ayasofya Fethin Sembolü” Diyenlerin oranı % 93.07

Ayasofya’yı fethin sembolü olarak görenlerin sayısı ise yüzde 93.07 olarak belirlendi. Ayasofya’nın dış baskılardan ötürü kapatıldığını düşünenlerin oranı yüzde 74.64 olarak belirlenirken, katılımcıların yüzde 85.54’ü mescid olan Ayasofya’yı bağımsızlığın ölçüsü olarak gördü. Katılımcıların yüzde 79.64’ü ise mevcut durumun hukuki olmadığını düşünüyor. Yüzde 78.28 Ayasofya’yı ibadete açma yolunda siyasi iradeye işaret ederken, en çarpıcı sonuç ise Ayasofya’nın kapısında yaşandı. Katılımcıların yüzde 92.48’i kapıdaki bilet gişelerini ‘onur kırıcı’ bulduklarını açıkladı.

Halk Ayasofyayı Cami Olarak Görmek İstiyor

Özgür Ayasofya Platformu Genel Koordinatörü Tolga Aral, “Anket sonuçlarının fazla söze gerek bırakmadığını’ belirterek, ‘artık bu keyfi uygulamaya son verilmeli ve fethin sembolü olan Ayasofya’mız yeniden ibadete açılmalıdır” dedi.

Platformun iletişim koordinatörü Muhammet Oran ise, “Anketimize katılan halkımız içerisinde Ankara, Bursa, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya, Samsun, Sivas, Trabzon ve hatta Tunceli illeri azımsanamaz bir yer buldu. Sultan Ahmet Camisi’nin boş kaldığından yakınan başbakanımızın bu durumu nasıl değerlendireceğini merak ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

Risale Ajans

1 tane yorum yapılmış

  1. Vehbi Kara dedi ki:

    Bugün Cuma namazına Sultanahmet Camiine gittim. Cami tamamen dolu olduğu gibi avlusunun da üçte biri dolmuş yerlere hasır serilmişti. Bende burada namazımı kıldım. İmam hatip efendi esnaf ve çalışanları düşünmeden namazı kıldırdığı halde yine de cami dolu idi gelirken Ayasofyaya yakın olan Firuz Ağa Camiide dolmuştu hatta buradaki cemaat caminin dışına taşmış tramvay yoluna kadar uzamıştı.
    Fotoğraflarını çektim. Ayasofya hüzünlü bir şekilde Müslümanları seyrediyordu. Dile kolay 500 sene cami olarak kal sonra soysuzun biri seni müzelik yapsın. Hemde kahır ve lanet dolu Fatih’in bedduasına rağmen (Vakfiyesinde mevcuttur)
    Şimdi başbakandan rica ediyorum lütfen halkımıza saygı göstersin ve bu gerçekleri görerek Ayasofya’yı camiye çevirsin. Aksi takdirde Fatih’in lanetine müstehak olur ki bunu istemeyiz…

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: