Bakanlık Risale-i Nur’un Basımıyla İlgili Açıklama Yaptı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bediüzzaman Said Nursi’nin eseri Risale-i Nur Külliyatı’nın basımıyla ilgili, yayınevlerinin, Bandrol Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 5. maddesinde öngörülen ve ibrazı zorunlu olan belgeleri sunması halinde, bandrol taleplerinin karşılanacağını bildirdi.
 
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Risale-i Nur Külliyatı’nın basımıyla ilgili çeşitli basın yayın organlarında gerçek dışı spekülasyonlar yapıldığı belirtildi. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun 81. maddesi gereğince, süreli olmayan yayınlara bandrol yapıştırılmasının zorunlu olduğu kaydedilen açıklamada, bandrol başvurusunda bulunmak için gerekli belgelerin “Bandrol Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”te belirlendiği ifade edildi.
 
1 Kasım 2010’da yönetmelikte yapılan değişiklikle, bandrol başvurusunda bulunmak için “Mali hakların devrine ya da kullanma yetkilerine ilişkin sözleşme/izin belgeleri”nin ibrazının zorunlu hale getirildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Risale-i Nur Külliyatı’nın izinsiz basıldığı yönünde Bakanlığımıza iletilen yoğun şikayetler üzerine yapılan incelemede; söz konusu eserlere ilişkin olarak daha önce gerçekleştirilen bandrol başvurularında, eserlerin koruma dışı (70 yıllık koruma süresi dolmuş) eser olarak beyan edildiği ve bu sebeple yayınevlerince sözleşme ibraz edilmeksizin bandrol temin edildiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte merhum Said Nursi’nin 1960 yılında vefat etmiş olması nedeniyle, eserlerine ilişkin koruma süresi halen devam etmektedir. Bu nedenle ‘Bandrol Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’ gereğince söz konusu eserlere bandrol alınabilmesi için hak sahiplerinin iznini gösterir sözleşmelerin ibraz edilmesi zorunludur.”
 
AMAÇ, HAKLARIN TAKİP EDİLMESİ
Bandrol uygulamasının amacının eser ve hak sahiplerinin haklarının takip edilmesini sağlamak ve fikri hak ihlalleriyle mücadele etmek olduğuna değinilen açıklamada, “Bu amaç doğrultusunda Risale-i Nur Külliyatı bakımından hak sahiplerinin izinlerini gösterir sözleşmelerin istenmesi, mevzuatın bir gereği olup yayınevlerince, Bandrol Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 5. maddesinde öngörülen ve ibrazı zorunlu olan belgelerin sunulması halinde, bandrol talepleri karşılanacaktır” ifadelerine yer verildi.
Risaleajans

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: