Barla’dan Kuzey Amerika’ya: Kanada Hizmet Mektubu

Bismillahirrahmanirrahim

Esselamu Aleykum Ve rahmetullahi Ve berekatuhu Ebeden Daima

Aziz sıddık Nur Talebeleri Ağabeylerimiz, Ablalarımız ve kardeşlerimiz,

Bayram Yüksel Ağabeyimizden naklen,“Bir gün Sıddık Süleyman bize anlattı, dedi ki: ‘Üstada içimden bir gün dedim. Biz yazıyor ve okuyoruz. Üstad bu kadar zahmeti neden çekiyor?’ Üstad’ım birden: ‘Kardeşim, göreceksin, ben bunları bütün dünyaya okutturacağım.” (B. Yüksel Son Şahitler)

Yaklaşık 5 ay evveldir Alberta eyaletinin Calgary şehrinde Risale-i Nur hizmeti için medresemizi açmış bulunmaktayız. Elhamdulillah medresemizi açtığımız haftadan beri Risale-i Nur derslerimiz haftalık mutad olarak devam etmektedir. Risale-i Nur’u Üstadın talebelerinin gösterdiği çizgide doğrudan insanlara göstererek ve onlara ulaştırarak oluşan hizmetlerden bir kaç parça numuneyi dua hükmünde olması için sizlerle paylaşmak istedik.

Elhamdulillah geçtiğimiz ayda hem bizim medresemizde erkekler için ve bir kardeşimizin evinde de hanımlar için yaklaşık 4-5 günlük Alberta eyaleti olarak bir okuma programı gerçekleştirdik. Elhamdulllah çok feyizli ve güzel oldu. Bu vesile ile bazı aileler arasında daha iyi tanınmasına vesile oldu. Türkiye’de daimi yapılan okuma programları gibi burada yurtdışındada daha çok ihtiyaç olduğunun farkına vardık. Nur Talebelerini bir araya getirebilmek ve onları Kanada’da Nuh’un gemisi hükmündeki bu Nurani mekana davet etmek ve beraber bu manevi sofradan istifade etmek elbet bura Nur Talebeleri için medar-ı feyiz ve lezzet olmuştur.

Buradaki hizmetlerimizde zaman zaman tanıştıklarımıza yine Risale-i Nur’ları takdim ediyoruz. Gerek cami imamlarına gerek farklı anadili konuşan göçmenlere ve Kanada’nın yerli halkına ve Üniversite talebelerine gerek Risale-i Nu’run parçalarından kitaplar olarak gerek Risale-i Nurdan bir broşür takdim ediyoruz.

Aynı zamanda Risale-i Nurdan eserleri verdiğimiz insanların teveccühleriyle karşılaşınca ihtiyacın şiddetini anlıyoruz çünkü Kanada dahilinde yerli yabancı bir çok insan imansızlık bataklığına düşmüşken Risale-i Nur onların imdadına yetişip sahil-i selamete çıktığını müşahede ediyoruz. Muhataplardan bir kısım insanlarında ”Bizim bu kitaplarlarda gördüğümüz kuru ağacın yeşillenmesi misalleri gibi konularla yetiştiğiniz için çok şanslısınız çünkü bize tebliğ noktasında böyle yaklaşımlar olmuyor” diyenleri duydukça gerçekten Üstadın dediği gibi Nurlara ekmek hava su gibi ihtiyaç olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Hususan Türkiye’den ağabey ve ablalarımızın gönderdiği kitaplarla hapishanelere ulaştırdığımız kitaplarla bizlere gelen hidayet haberleri ile anlıyoruz ki Resulullahın (sav) in sahaberle başlayan iman hizmetinin büyük bir parçasının Risale-i Nurla devam ettiğini bizzat görüyoruz.

Bazı mahkumların Mucizat-ı Ahmediyeden okuyunca çok etkilenmeleri ve Risale-i Nur ile İslamiyeti kabul eden bazı mahkumlarında Risale-i Nurun diğer kitaplarını merak ile sormaları bize bu kanaatı veriyor.

İki hafta evvel Calgary Üniversitesi kampüsünde açtığımız stand ile Risale-i Nuru Üniversite gençiğinde tanıtma fırsatı bulduk. Standımıza gelen Üniversite talebelerinin bir çoğu broşürlerimizden ve Risale-i Nur’dan alarak merak ettiklerini hatta bazılarının Bediüzzaman’ı daha önce duyduk demeleri en baştaki naklettiğimiz hatırayı çok iyi bir şekilde hatırlatıyor.

Hatta standımıza gelen öğrencilere sofizm dersi veren Mısırlı bir öğretim görevlisinin Risale-i Nurlardan ve broşürlerden alıp bende burda talebelere Nurları tanıtayım demesi ve üstüne üstelik başka bir Ünversiteye bizi davet etmesi Risale-i Nur hizmetinin herkes tarafından yapılabileceğini ve ne kadar geniş olduğunu ve Risale-i Nur hizmetine özellikle öğretim görevlilerinin ne kadar sahip çıkması gerektiğini gösteriyordu.

Ayriyeren standımıza gelen bazı Kanadalı gençlerin Risale-i Nurda geçen Hz. İsa konularını sormaları ve aldıkları cevaplar ile haşir Risalesini tabiat Risalesini birde Mucizat-ı Ahmediyeden almak istemeleri Üniversite gençliği arasında Risale-i Nurların inkişaf edeceği kanaatı veriyordu. Orda bunuda iyi anladıkki Risale-i Nur özellikle altyapısı darvinizm olan dersleri alan üniversite gençliğine şifa gibi geliyordu.

Calgary Üniversitesinde yaklaşık 60 kişinin bir anda namaz kılacağı bir yer tahsis etmeleri ve ayrıyeten abdest için hususi yerler yapılması ve Cuma günü büyük salonlar tahsis etmeleri bizi çok sevindirirken aklımıza ilk gelen hala bizim yüzde 99’u müslüman olan Türkiye’deki Üniversitelerinin bir çoğunda ibadet yeri olmaması bizleri hüzünlendirdi. Ümid ediyoruz ki aynı çalışmalar Türkiye’de de yapılır.

Burada mektubumuzu kısa kesiyoruz. Ve buna benzer bir çok hizmet misalleri olduğunu ve buralara Nur Talebelerinin gelmeleri ve Risale-i Nur medresesi açmaları noktasında çok ihtiyaç olduğunu hatırlatır ve dualarınızı ve sizleri buralara bekleriz.

Risale Ajans

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: