Batı Afrika-Sierra Leone Hizmet Mektubu

Bismihi Sübhanehu

Aziz sıddık ağabeylerimiz ve kardeşlerimiz,

Merzifon Cemaati olarak ilgilendiğimiz Sierra Leone % 65 i Müslüman % 35 i Hıristiyan olan fakir-ül hal bir İslam ülkesidir. Sierra Leone Batı Afrika ‘da olup, Dünya elmasının %70 i bu ülkede bulunmaktadır.

Bu ülkeye ilk şubat ayında gitmiş ve medresemizi açıp gelmiştik. İlk gidişimizden bu yana irtibatımız 6 ay düzenli bir şekilde devam etti. Ramazan münasebetiyle 6 Agustos ‘ta  10 günlügüne 300 kg yükümüzle Arapça, Türkçe, İngilizce külliyat, yüzlerce küçük kitaplarla  3 kişi Sierra Leone ye gittik.

Medresemize geldiğimizde nur talebesi gençler balkonda ve kapıda bizleri karşılayıp hemen valizlerimizi alıp dersaneye taşıdılar. Dersanenin dış balkonuna Türk bayrağı ve Sierra Leone bayraklı medreset-ül Zehra yazılı güzel bir levha asmışlar. Dersanenin tefrişatı yapılıp Türkiye’den götürdüğümüz tüller çivilere takıldı. Halı serildi ve 2 metrelik 4 raflı kitaplık kitaplarla doldu. Sierra leoneli nur talebelerinin gözlerinin içi gülüyordu. Sanki birden her taraf nurla doluverdi ve sanki Risale-i nurlar elmas,cevher,nur manalarını kendi lisanı halleriyle anlatıyorlardı.

Dersaneye  40 civarında talebe devam ediyor ve sayıları çoğaldığı için bir kısım talebeler camide ders yapıyorlar. Sayıları 15 civarında Kız talebeleri de ayrıca kendi aralarında ders yapıyorlar. Akşam dersaneye devam eden 40 kadar talebeye iftar verildi.

Dersaneye devam eden kardeşler Aralarında istişare  yaparak iş bölümü yapmışlar Muhammed kardeş 8- 10 yaşındaki 15 çocuğa risale-i nur dersleri yapıyor ve her birisinin bir vazifesi var. 1 ay önce diğer Muhammet kardeş eski ismi Josef iken Müslüman olmuş ve nur derslerine devam etmektedir.

Dersaneye devam eden gençlerde aileleri çok büyük değişiklikler gördüklerini söylediler. Farzlarına daha çok dikkat ettiklerini ve imanlarının inkişaf edip manevi haller ile hallendiklerini ifade ettiler. Derslere devam eden alim bir zat, imanının yenilendiğini ve sanki yeniden iman kazanmış gibi bir hal kendisinde olduğunu belirtti.

Dersanede Şeyh İsa, alimler arasında Arapça külliyattan dersler başlatacak. Ve nurlar  inşallah alimler arasında hızlı bir şekilde yayılacak.

Mile 91 şehrine gittiğimizde aynı renk elbise giymiş çocuklar ve öğretmenleri tarafından   polis eşliğinde karşılama yapıldı. Şehrin dışına gelmişler ve 100 metrelerce kuyruk olmuşlar. Burada 300 kişiye iftar verildi ve 300 kişiye ramazan paketi dağıtıldı. Burası 20 bin nüfuslu bir yer. Her sene kurban kesebilecek 10 kişiyi geçmiyormuş. Türkiye’den gönderilen 2 inek ve  10 koyun kesildikten sonra 300 kişiye dağıtıldı.

Voice of İslam radyosunda yayın yaptık. Hasan abi kuran okudu. geliş gayemizden ve risalelerden, üstattan bahsedildi. Canlı telefon bağlantıları yapıldı. Gelişimize çok sevindiklerini söylediler ve aşırı aramadan dolayı telefonlar kilitlendi ve yoğun istekten dolayı program daha sonra tekrar yayınlanmış.

Daha sonra alimler konseyinde 100 alime iftar verildi. İftardan sonra geliş amacımız, risaleler ve üstattan ittihat-ı İslam manaları üzerinde duruldu. İhlas ve uhuvvet manaları risalede geçen 1111, 4444 misaller, temsiller verilerek anlatıldı. Bu misal ve temsillerden çok etkilendiklerini söylediler. İmamlar konseyinin başı Şeyh Ömer  konuşmasında Amerika ve Avrupa’da İslamiyet adına en güzel hizmeti Türkiye‘nin yaptığını söyledi, Türkiye‘nin alem-i İslamın bayraktarı, başı olduğunu ve Osmanlı‘nın devamıdır diye belirtti. Ve işte kardeşlerimiz bu ramazan da kalkmış gelmişler evlerinden uzak bizimle birlikteler deyip  merhaba merhaba merhaba hoş geldiniz diyerek coşkulu bir konuşma yaptı, konuşması telefon aracılığı ile Voice of İslam radyosundan canlı bütün ülkeye yayın yapıldı. Ondan sonra  Arapça ve İngilizce kitapları onlara dağıttık. Bizleri çok tebrik ettiler.

Sierra Leone‘de 2 radyo da düzenli risale dersleri okunmakta olup bu gidişimizde sesli Arapça külliyat, Cevşen. Tesbihat cd’leri götürdük. Hepsinden düzenli olarak radyolardan yayın yapılacak.

Merkez camiinde cumadan sonra üstat ve risaleler hakkında konuşma yapıldı. Cemaat çok sevinmiş ve geliş gayemizi öğrenen cemaat bizimle sıraya girip müsava ettiler. Medresemizin olduğu yerdeki Ömer Khatap camiinde 300 kişiye iftar verildi. 300 ramazan paketi dağıtıldı. İnşallah bu iftarlar ve ramazan paketleri duaya vesile olur.

Son olarak bu gidişimizin en güzel meyvesi dersanemizde teravih namazından sonra gençler ve aileleri ile uzun uzun risale-i nur mütaalaları oldu. Ve risaleler, hizmet tarzı, okumanın önemi ve Üstadla ilgili çok şeyler öğrendiler. Bizde Allah’a binler şükrettik. İnşallah kurban bayramından sonra geniş katılımlı risale-i nur ile ilgili ülke içi sempozyum yapacağız. Dua bekliyoruz bütün abi ve kardeşlere binler selam

Merzifon Nur Talebeleri

www.NurNet.org

1 tane yorum yapılmış

  1. ismail gezer dedi ki:

    afrika ya gidipte oralarda yaradılanı severim yaradandan ötürü cümlesine düchar olan kardeşlerimizden cümlesinden ALLAH razı olsun ne mutlu onlara bende onların safında yer almak istiyorum,maddi ve manevi desteklerimizi esirgemeyeceğiz inşaallah

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: