Bediüzzaman ‘Çocuklarınızı okutun’ dedi!

Son Şahitler’den H. Münir Bakan

Bediüzzaman Hazretleri 1925’te, Pasinler’in Korucuk köyüne teşrif etmişlerdi. Biz gelenleri tanımıyorduk. Meğer bu kafile Kürdistan’dan Batı Anadolu’ya sevkiyat olarak geliyormuş. Bu kafilede şeyhler, ağalar ve seyyidler ile Bediüzzaman Hazretleri de vardı. Bizim köyde iki gün kalmışlardı. O yıl kış çok şiddetliydi. Kendisini kimseyle görüştürmüyorlardı. Biz de ziyaret etmeye çekiniyorduk. Kafilenin başındaki yüzbaşı, ‘Gelin, bu zatı ziyaret edin. Bu zatın Türkiye’de emsali yoktur. Lâkabı Bediüzzaman’dır. İsmi, Said Kürdî’dir‘ derdi. O sırada mübarek Ramazan ayı idi.

Sonra yine kahveye geldiğimde, içeride Van müftüsü vardı. Ona dedim: ‘Ben Şeyh Hazretlerini görmek istiyorum.‘ Kahvenin içinde küçük oda gibi bir yer vardı. Orada kıbleye dönmüş, okuyordu. Mübareğin öyle lâhutî bir sedâsı vardı ki, bu ses kara taşı bile delerdi.

“Birkaç satır okumaya başladı. Ben de ‘Acaba okuduğu nedir?‘ diye düşündüm. Sonra bana dönerek, ‘Bu bir münacattır. Bu münacatı okuyorum. Milletin başından büyük bir belâyı defedecek. Çünkü kopan bu felâket Cehenneme denk bir ateştir. Bu Hazret-i Hüseyin Efendimizin evradıdır. Bu Zeynel Âbidin Hazretlerinden rivayet edilmiştir, bu duayı okuyorum. Ben durduğum yerde sen âmin diyeceksin‘ dedi.

Kardeşim, başımıza gelen bu felâketler geçicidir, korkmayın. Yalnız dikkat edeceğiniz bir nokta var, ondan korkun. Çocuklarınızı okutun, yoksa bu din elinizden tez çıkar‘ diye bizlere dualar etti.

Kaynak: Necmettin Şahiner, Son Şahitler

4 tane yorum yapılmış

 1. Reyyan dedi ki:

  Müslümanlar okumalı ve bilinçlenmeli Üstadımızın da dediği gibi geleceğin güzel olması için çocukların eğitilmesi gerekir…

 2. bahattin doğan dedi ki:

  yüce rabbim öcelikle bu yazıyı buraya taşıyıp onu okummıza vesile olandan razı olsun.
  buradaki okuma meselsini salat eğitim öğretim şeklide anlamak stadın çizdiği ve yol olarak kurandan andığı risale-i nurlara tam olarak uymuş olmaz. okumak demek öncelikle rabbini bilmek dinini bilmek ve gerçekleri bilmektir. bu doğrultuda dünyevi ilimlerii de tahsil etmek öenmlidir.

  ayetin dediği gibi yaratan rabbinin adıyla okumak lazım…

  selam ve dua ile…

 3. bahattin doğan dedi ki:

  barlanur kardeşim yüce rabbim ebeden daimen razı olsun. yine nurlu bir tesbiti haytıma taşımızş oldunuz. allah sizi cennetine alsın inşallah…

  selam ve dua ile

 4. çetin kılıç dedi ki:

  bu sözü fethullah hoca efendin köyü olan korucuk köyünde söylemesi tesadüf olamaz

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: