Bediüzzaman’dan Kadir Gecesi Tavsiyesi

1943 yılı ramazanı başında Ayetül kübra’nın tab’ı meselesi bahane edilerek Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri ve talebeleri tevkıf edilerek Kastamonu’dan Denizli hapishanesine gönderilir.

Üstad’ın  Kastamonu’dan ayrılışı o yılın Kadir gecesine tevafuk eder. Yolculuk esnasında Üstad Hazretleriyle beraber yolculuk eden Ziya Dilek bey anlatıyor:

”Şoför efendiye söylerseniz acaba makineyi durdurur mu? Dinde cebir yoktur. Arabadakilere bir nasihatim var” deyince şoför arabayı durdurdu. Bediüzzaman Hazretleri hemen arabadakilere hitaben konuşmaya başladı:

”Bu gece ağleb-i ihtimal (büyük ihtimalle) leyle-i Kadirdir. Diğer günlerde Kur’an okunursa harf başına olan sevap, ramazanda okunursa bin sevap ve leyle-i kadirde okunursa otuz bin sevap verilir. Size şimdi şu işi yaparsanız beş sarı lira var, bunu kazanmak ister misiniz?”

Yolcular, ”Evet isteriz” diye cevap verince Bediüzzaman Hazretleri konuşmasına devamla: ”Bu fani hayatta beş sarı lira kazanmak için bütün gücünüzü ve enerjinizi sarf ediyorsunuz. Sonsuz ebedi bir hayat için dağarcığınıza azık hazırlamak istemez misiniz?” Yolcular ”Evet isteriz” deyince,Bediüzzaman: ”Öyle ise her Müslüman üç ihlas, bir fatiha, bir ayet-el Kürsi okursa ebedi hayat için azık hazırlamış olur” dedi.

(Bilinmeyen Taraflarıyla Said Nursi)

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: