Bediüzzaman’ın Evi Kültür Evi Oluyor

ISPARTA Valisi Memduh Oğuz, Eğirdir Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral ve Barla’da Bediüzzaman’ın yaşadığı evin sahipleri ile birlikte, Camii kebir Mahallesi Gaziler Sokağı’ndaki evi ziyaret etti.

Burada yaptığı konuşmada Barla’nın kültürel değerine dikkati çeken Vali Oğuz, “Said Nursî, mecburî ikamet yerlerinden biri olan burada eserlerini telif etti. Vefa insanı olduğu için Barla’ya büyük önem verdi ve daha sonra buraya gelerek bu eve yerleşti. Dolayısıyla bu evin kültür hayatımızda büyük önemi var” diye konuştu.

VALİ Oğuz, evin hisse sahipleri olan Şerafettin Öztürk, Zeliha Günay Örücü ve Haluk Örücü tarafından Isparta İl Özel İdaresi’ne hibe edildiğini hatırlatarak,

“Ev restore edilerek ‘kültür evi’ olacak ve turizme kazandırılacak. Ev sahiplerine bu evi kültür evi olarak değerlendirelim teklifinde bulundum. Çok yüksek bir gönüllülükle, çok büyük bir arzuyla kabul ettiler ve evin tapusunu İl Özel İdaresi’ne karşılıksız olarak devrettiler. Öztürk ailesine bu güzel davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah burası en kısa zamanda restore edilecek ve bütün Türkiye’den gelecek ziyaretçilere açılacak”

şeklinde konuştu. Evin sahiplerinden Şerafettin Öztürk ise, 200 yıllık geçmişe sahip evlerinin turizme kazandırılmasından dolayı memnun olduğunu ifade etti.

Yeni Asya

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: