Bediüzzaman’ın Medresesinde 100 Yıl Sonra Bayram Namazı Kılındı

bediuzzamanin-medresesinde--yil-sonra-bayram-namaziBediüzzaman Said Nursi’nin 1897-1907 ve 1912-1914 yılları arasında medrese olarak kullandığı ve talebe yetiştirdiği Horhor Medresesi’nde, yaklaşık 100 yıl sonra ilk kez bayram namazı kılındı.

Vanlıların büyük katılım gösterdiği medresede namaz kılan Bursa’nın yeni Valisi Münir Karaloğlu, bir yandan Vanlıların bayramını kutlarken bir yandan da veda etti.

Eski Van şehri içerisindeki tarihi 8 camiden biri olan Horhor Camii’nde restorasyon çalışmaları sona erdi. 1915 yılında Van’ın Ruslar tarafından işgali ve Ermeni olayları sırasında tamamen yıkılarak ibadete kapatılan ve tahrip olan Horhor Camii yeniden inşa edilerek ibadete açtırıldı.

Ramazan’ın ilk cumasında ibadete açılan camide Ramazan süresince her akşam teravih namazları kılındı.

Tarihi Horhor Camii’nde bu defa da 98 yıl aradan sonra ilk kez bayram namazı kılındı. Namazdan sonra kısa bir açıklama yapan Vali Karaloğlu, Horhor Camii’nde 98 yıl aradan sonra ilk kez bayram namazının kılındığını söyledi.

Karaloğlu, “Biliyorsunuz bu cami Ramazan’ın ilk cumasında cuma namazı ile birlikte teravih namazları kılındı. Bugün de 1915 yıkımından sonra ilk kez bayram namazını kıldık. Ben bütün Van halkının bayramını kutluyorum. Bu benim burada son namazımdı. Beşinci Ramazan Bayramı ve son namazımdı. Buradan bütün Van halkına Allah’a ısmarladık diyoruz. İnşallah bundan sonra ziyaret etmek üzere, görüşmek üzere buraya gelirim. Haftaya salı günü buradan ayrılacağım.” dedi.

Ahmet Görçüm
Cihan

1 tane yorum yapılmış

  1. metin ertem dedi ki:

    Üstadın hatırası yıllar sonra da olsa hatırlanması çok güzel sebep olanlardan Allah (Celle celaluhu) razı olsun

Sende yorum yazabilirsin