Ben Artık Namazdan Zevk Almıyorum

Bundan çok seneler evvel, Kırklareli Merkez Hızırbey camiinde görevliyim. Devamlı cemaatimden çok samimi olduğum bir arkadaşım, biraz farklı bir tasavvuf gurubundakilerden aldığı yanlış bir değerlendirme ile Cemaati ve Namazı terketmişti.

Nerdesin arkadaş deye sorduğumda dedi ki, “ben artık namazdan zevk almıyorum, zevk almadan namaz kılmamın bir faydası yok onun için Namazı terkettim, ileride lezzet ve zevk alır duruma gelirsem kılarım!” dedi.

Ben de kardeşim bu senin düşüncen, çok tecrübeli olan şeytanın bir hilesidir. Hz Bediuzzaman Risalelerin muhtelif yerlerinde Hayrul eğmali ahmezuha yani amellerin hayırlısı nefsin hoşuna gitmeyen amellerdir, kaydını ehemmiyetle belirtmiş. Tatlı uykunu terkedip namaza kalkmak nefsin hoşuna gider mi? Fakat en sevaplı namaz, sabah namazıdır. Zekat vermek nefsin hoşuna gider mi ? Hatta zekatı verdikten sonra fazlasını vermek nefsin hoşuna gider mi? Cihad yolunda zahmet çekmek, yara almak hatta gerektiğinde canını din vatan, millet yolunda vermek şehid olmak, vicdanın nazarında güzel ve şerefli ise de, nefsin hoşuna gitmez, deyince ikna oldu namaza yeniden başladı.

Demek oluyor ki zaman zaman şeytan “hayırhah” mış gibi görünerek, böyle igfalat ve ifsadat yollarına başvuruyor eğuzu billahi mineşşeytanirracim demeli Allah’a sığınmalıyız.

İbadetin illeti, sebebi, emri ilahi neticesi rızai ilahidir, zevk almak değildir.

Elbette nefis mutmainne makamına erişince hayırlardan ve ibadetlerden şevk alır amma ibadetteki farzlar taabbüdidir. Allah emreder kul itaat eder.

Abdülhamit Oruç

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: