Beşerden İnsana

Ve O, sudan bir beşer yarattı.” (Furkan, 25/54). Allah cc Kuranı Kerim de” beşer” yarattım buyuruyor.
Peygamberimiz (asm.) Her çocuğun İslâm fıtratı üzere doğduğunu haber vermektedir. insanın yaratılışında mevcut olan kabiliyetlerin yerli yerince kullanılması ile insan olmaya doğru yol alınır. Ahlâksızlıkların tümünde bu sermayenin yanlış kullanılması söz konusudur. Cemale kemale varıldıkça insan mertebesine çıkılır.

İnsanın yaratılışında iman etme kabiliyeti olduğu gibi, hiçbir insanın gıybet edilmekten hoşlanmaması, yalan söylemenin zorluğu, doğru söylemenin ise rahatlığı, kıskanma duygusu namus mefhumu, borç para istediğimiz bir dostumuzun, alacağını fazlasıyla geri istemesinden rahatsız olmamız, bütün bunlar bizim istidadımızı doğru kullandığımıza şahitlik eder.

İnsan tabiatına yerleştirilmiş bulunan bütün bu özelliklerin mecralarını bularak tekâmül etmesi gerekir. İslâm fıtratı üzere doğan yavruları batıl inançların, menfi ideolojilerin yahut sefahat odaklarının eline düşmekten korumak başta anne babaların görevidir. Şekil verilmeye müsait bir macun, kalıplara dökülmeyi bekleyen maden cevheri veya eğilmeye müsait bir fidan gibi olan bu yavrucuklarımızı bu günün sefahet bataklığına bırakamayız, bırakmamalıyız. Dupduru, saf ve berrak bir pınar suyu gibi tertemiz neslimizin üzerine toz toprak saçmak suretiyle bulandırılıp başka bir mahiyete sokmak isteyenlere karşı uyanık olmalıyız.

Allah korusun temiz ve selim fıtrat, küfür ve günahlarla kirletilip, köreltilebilir.

Temiz fıtrat kirletilip bozulunca, beşer ikinci bir fıtrat kazanmış demektir, insan olabilmekten uzaklaşmıştır. Oysa Allah’a kulluk etmek için dünyaya gönderildik. Onun rızası dairesinde hareket edip kurtuluşa ermek gayemiz olmalı. Mevlam rızasına nail olup kurtuluşa erenlerden eylesin, Âmin.

Çetin Kılıç
Kaynak; Risale-i Nur, sorularla islamiyet.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: