Beyaz Rusya Kitap Fuarında Nurlar Sergilendi

rusya-nin-en-buyuk-kitap-fuarinda-risale-i-nurBeyaz Rusya’daki Kitap Fuarından Hizmet Haberleri
Rusya’dan sevindirici hizmet haberleri gelmeye devam ediyor. Kaliningrad Mahkemesi’nin Risale-i Nur’ları yasaklaması, çok fazla bir şey değiştirmemiş, Rusya’nın orta yerinde düzenlenen kitap fuarlarıyla insanlara Risale-i Nurlar hızla ulaştırılmaya devam etmektedir.
6-10 şubat 2013 tarihleri arasında Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te düzenlenen 20. Uluslararası Kitap Fuarı’nda, Sözler Neşriyat’ın öncülüğünde Türkiye Eğitim Kültür Vakfı adlı standımız çok verimli ve müjdeli hizmetlere vesile oldu. Standımızda Rusça Risale-i Nur eserleri, Kuran-ı Kerim, Türkiye’yi tanıtan broşürler ve bunların yanında diğer dillere ait eserler takdim edildi.
25 ülkeden 645 kuruluşun temsil edildiği fuar, başta Beyaz Rusya devlet başkan yardımcısı, Kültür ve Enformasyon Bakanlığı yetkilileri olmak üzere çok sayıda akademisyen, yazar ve öğrencinin  katılımıyla gerçekleşti. İlk günden itibaren standımız büyük ilgi gördü.

EN BÜYÜK TELEVİZYON KANALINDA MÜKALAT GERÇEKLEŞTİ

İlk gün Başkan yardımcısı ve bakanlık yetkililerine Risale-i Nurlar anlatındı ve takdim edildi. 6 televizyon kanalı fuardaki  bu gelişmeleri takip etti ve haber yaptı. Ayrıca Beyaz Rusya’nın en tanınmış televizyon kanalı Kanal 1 ile bir mülakat gerçekleştirdik. Standımıza Türkiye Bayrağı asılmadığından büyük elçilikle temasımız oldu. Büyükelçimiz Ahmet Bey’e faaliyetlerimiz hakkında bilgi verdik ve Türkiye’ye ait broşürler, posterler tedarik ettik.

Yurtdışından gelen yayınevleri kendi ülkelerinin kültürünü aksettirecek şekilde stantlarını düzenliyorlar ve kendi medeniyetlerine ait değerleri de tanıtıyorlardı. Biz de standımızda gerek tanıtıcı broşürlerle gerekse Türkiye’den götürdüğümüz lokumlarla bu hizmeti verdik. Hatta ilk gün çok büyük ilgiden dolayı lokumlarımız tükendi. Tanışılan ziyaretçilere kitaplar sunulup gerekli malumat verilmesinin yanı sıra irtibatın devamlılığını sağlamak için adreslerini alıyorduk. Risale-i Nur adına katıldığımız diğer ülkelerdeki kitap fuarları ile kıyaslandığında bu kitap fuarı katılımcı seviyesi ve sayısı itibariyle daha büyük bir organizasyondu. Bu yüzden ilginin yoğun olması bizleri de ziyadesiyle sevindirdi.

Bunlara ek olarak iki üniversite kütüphanesine Rusça ve İngilizce külliyatlar hediye ettik. Ayrıca barındırdığı 9 milyon kitapla dünyanın en büyük üçüncü kütüphanesi olarak kabul edilen diğer bir kütüphaneye 19 eserden oluşan bir set hediye ettik . 
KIZIL KİLİSE RAHİBİ RİSALE-İ NUR STANDINI ZİYARET ETTİ !

Standımızı şehrin en büyük kilisesi olan Kızıl Kilise’nin rahibi ziyaret etti. Bize kendisinin kaleme aldığı “Dinimizi Ateizmin Ateşinden Korumak” adlı kitabını hediye etti. Biz de bunun üzerine Üstadımızın ahirzamandaki küfr-ü mutlaka karşı tevhid inancı altında Hıristiyanlığın İslamiyet ile ittifak edip tabi olması hakkındaki izahlarını paylaştık. Daha sonraki gün için bizi kilisesinde kahvaltıya davet etti. Heyet halinde gittik. 2 saate yakın tatlı bir sohbet gerçekleşti. Kendilerini ifade için gruplar halinde Hıristiyan ülkelerine gidip bilgilendirme faaliyetlerinde bulunuyorlarmış. Mazideki konumundan ötürü Hıristiyanlık için büyük anlam taşıyan İstanbul’a gelip gelmedikleri sorduk. Gelmediklerini öğrenince İstanbul’a davet ettik. Bu vesile ile irtibatımızın süreceği ümidindeyiz.

Elhasıl Cenab-ı Hakk’a hadsiz hamd-ü sena olsun ki bu kısa sürede 1-2 yıllık hizmet kadar netice alındığını müşahede ettik.
Risale Ajans

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: