Bir Bebeğin Gözünden Namaz

Sabah uyandığımda beşiğimden başımı kaldırıp babamın yatağına baktım. Babam yatağında yoktu. İşe gitmişti. Ben uyurken benim üstümü örtüp, beni öptüğünü hisseder gibi oldum ama babam ben uyanmayayım diye her zaman ki gibi beni dikkatli bir şekilde öpüp, üstümü örtüp işe gitmiş. Uyanırsam arkasında ağlayacağımı bildiği için böyle dikkatlice evden çıkar benim babam.

Çıkardığı sesleri ve üzerindeki renkleri çok sevdiğim çıngırağımı beşiğimin içinde buldum ve onunla oynayıp vakit geçirmeye başladım. Uyandığımı ve çıngırağımla oynadığımı fark eden annem beni beşiğimden aldı, benimle biraz oynadı ve altımı temizleyip beni tekrar beşiğime koyup mama hazırlamak için mutfağa gitti. Altımı temizlediği için çok rahatlamıştım. Birkaç dakika sonra annem hazırladığı mamayı getirdi ve bana yedirmeye başladı. Karnım hafiften doymaya başlayınca ağzımı kapatmaya ve mamayı dilimle itmeye, ağzımdan çıkarmaya başladım. Bunun üzerine annem beni kaldırdı, sırtımı sıvazlayıp hafif hafif vurarak gazımı çıkardı. Gazımı çıkarınca biraz daha yedirdi. Ondan sonra evin işleriyle ilgilenmek üzere beni beşiğime oturttu ve önüme o çok sevdiğim oyuncağımı koydu. Annem arada sırada yanıma uğrayıp beni kontrol etti. Derken öğlen oldu annem acıktığımı anladı ve bana mamamı yedirdi ve ardından uyumam için beni beşiğimde salladı ve bende yavaş yavaş uykuya daldım.

Öğle uykusundan uyandım. Sonunda hava kararmaya başlamıştı. Babam nerdeyse gelmek üzereydi. Her an zil çalabilir, babam kapıdan içeri girebilirdi… Evet, işte zil çalıyor ve babam sonunda işten gelmişti. Sevincimden yerimde duramıyordum. Babam yanıma biran önce gelsin ve beni yanına alsın diye hareketlenmeye ve sesler çıkarmaya başladım. Babam hemen yanıma geldi, beni kaldırıp kucağına aldı öptü, öptü yüzüme baktı, bende sevincimden dizleri üzerinde zıplamaya başladım. Babam benimle konuşup beni güldürmeye çalışıyordu. Mutluluktan uçuyordum ki birden dışarıdan güzel bir ses geldi. Babam bu sesi duyar duymaz beni beşiğime oturttu ve banyoya koştu. Elini, yüzünü yıkamaya başladı, hatta ayaklarını bile yıkadı. Bütün bunları yaparken babamın dudaklarını oynattığını gördüm, bir şeyler söylüyordu, sesi bana gelmiyordu bu yüzden ne dediğini, neden böyle yaptığını anlayamıyordum. Ne güzel eğleniyordum babamla hem daha geleli çok az bir zaman geçmişti. Banyodan çıktıktan sonra eline küçük bir kilim aldı ve hemen beşiğimin yan tarafındaki boş yere serdi. Bu kilimin üzerine beraberce oturacağımızı düşünüyordum ki birde baktım babam başına şapkaya benzer bir şey taktı ama bu şapka daha önce gördüğüm şapkalara hiç benzemiyordu; önünde güneşten korusun diye bir şey yoktu. Sonra babam o serdiği kilim üzerinde ayakta durdu ve bir şeyler söyleyerek eğilip kalkmaya, sonrada alnını yere değdirmeye başladı. Ben yanıma gelsin diye sesler çıkarmaya başladım ama babam adeta beni duymuyordu, gözünün ucuyla bile bana bakmıyordu, gözünü bir noktaya odaklamıştı. Babamı daha önce böyle bir şey yaparken hiç görmemiştim. Hareketlerinden anladığım kadarıyla önemli ve ciddi bir şey yapıyordu. Ne olmuştu babama anlayamadım. Bu böyle devam etti ve sonunda babam sağına ve soluna bakarak bir şeyler söyledi. Sonrada eline ipe dişilmiş boncuktan kolyeye benze bir şey aldı ve tanelerini saymaya başladı o da bitince en sonunda da ellerini bir şey ister gibi açtı ve bir süre yine bir şeyler mırıldandı. Sonunda yanıma geldi ve benimle oynamaya devam etti. Babam ne yapmıştı öyle hiç anlamadım. Yaptığı şey her ne ise çok özenerek, severek, önem vererek ve dikkatli bir şekilde yaptı. Bu yaptığı şeyi yaparken babamın yüzünde ayrı bir güzellik fark ettim. En sonunda annem de yanımıza geldi ve annem babama “Allah mübarek etsin, demek namaza başladın bey” dedi yüzünde memnun bir ifade ve tebessümle. Babam da anneme “evet hanım namaza başladım. Bunca zaman gafletteydim, namazı kılmıyordum ama bundan sonra Allah’ın izniyle son nefesime kadar, Allah rızası için namaz kılacağım” dedi ve ekledi “şimdiye kadar kılmadığım namazlarımı da kaza edeceğim Allah izin verirse” dedi.

Demek babamın yaptığı şeyin ismi namazmış ve namaz ertelenmemesi gereken önemli bir işmiş ve namazdan önce yaptığı şeylerde namaza hazırlıkmış, namaz Allah rızası için yapılan bir şeymiş…

Bende büyünce babamın namazda okuduklarını öğrenip, kazaya bırakmadan namaz kılacağım. Kazaya bırakmayacağım çünkü babam namaz kılmadığı zamanları “gaflet” dedi.

Halil İbrahim DEDE

02/04/2014 – Çorlu

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: