Brüksel’e Selimiye Camii Geliyor

Brüksel’e minareli camii geliyor .

Avrupa’da artan Müslüman nüfusun dini vecibelerini yerine getirmek için açılan mescit ve camiler çağdaş çizgilerden oluşan mimari ile de göz dolduruyor. Köln ve Rotterdam’daki camilerin ardından Brüksel’de de minareli cami yapılacak.

Türklerin yoğun yaşadığı Saint Josse semtinde yapımı başlanacak olan Selimiye Camii ve Eğitim Merkezleri’nin çizimini ünlü Türk mimar Şefik Birkiye yaptı. İnşaat projesinin sunumu, Belçika İslam Kültür Merkezleri Birliği tarafından maket eşliğinde gerçekleştirildi. Projenin sunumunda Brüksel Bölge Hükümeti İmar Bakanı Emir Kır, Saint Josse Belediye Başkanı Jean Demannez, Selimiye Camii’nin mimarı Şefik Birkiye iştirak etti.

Türk ve Avrupa mimarisinin sentezini yansıtacak ve yeşil ile beyaz renklerin hakim olduğu 750 kişilik, kubbeli ve minareli Selimiye Camisi’nin temeli 4 Mart’ta atılacak. Belçika’da Avrupa Birliği binaları dahil olmak üzere yüzlerce büyük projede imzası olan ünlü Türk mimar Şefik Birkiye’nin çizimini yaptığı 5 katlı cami, Saint-Josse belediyesi sınırları içinde 2 bin 700 metrekarelik bir alana inşa edilecek. Herhangi bir ülkeden yardım almadan kendi öz imkanlarla inşaatın tamamlanacağını kaydeden Belçika İslam Kültür Merkezleri Birliği Başkanı Davut Çınar, projenin toplam maliyetinin 4 milyon Euro olacağını ve en fazla 2 yılda tamamlanarak ibadete açılacağını duyurdu.

Selimiye Camisi’nin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Brüksel Bölge Hükümeti İmar Bakanı Emir Kır, ”Bu proje 50. yılına yaklaşan Belçika Türk toplumunun entegrasyon isteğinin bir göstergesidir. Bu eser tamamlandığında Türk toplumunun Belçika’ya uyumunun en büyük sembollerinden birisi olacaktır. Üzerinde Türk esintisiyle şehir mimarisine uyumu ile örnek gösterilecek bir projedir. Bu cami Belçikalı Türklerin Belçika’ya uyum isteğinin göstergesidir.” şeklinde konuştu. Ünlü Türk mimar Şefik Birkiye, Avrupa’da cami yapımının sorunlu olduğuna atıfta bulunarak ‘‘Hiç kimseyi kızdırmadan, herkesle istişare ve ikna ederek, en yakın komşuları projeye dahil ederek inşaata başlanacak olması bence büyük bir başarı. Başarının ilk kısmı gösterilen sabır olmuştur.’’ dedi.

Cihan

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: