Bu Camide İnternet Var,Tablet Var!

BU CAMİYİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANI MUTLAKA GÖRMELİ

Bir cami düşünün; İlim ve irfan yuvasıdır. Fakirin ve yoksulun imaret taşıdır. Hastanın hastanesi, doktoru, hemşiresi, ilacıdır. Aç insanların aşevi, acil kan ihtiyacı olanların kan bankasıdır. Afete uğrayanların, ihtiyaçlarını aldıkları malzeme deposu, spor yapmak isteyenlerin spor salonu, düğün, nişan, sünnet yapmak isteyenlerin düğün salonu, üşüyenlerin yakacak deposu, giyim ihtiyacı olanların gar dolabı, yıkanmak isteyenlerin banyosu, ilim tahsil etmek isteyenlerin burs kaynağı, işsizlerin, iş arayanların iş ve işçi bulma kurumu, erzak ihtiyacı olanların kileri, ihtiyaç sahibi olanların maddi yardım sandığı ve ev eşyası isteyenlerin mobilya ve beyaz eşya mağazası, halkın ve öğrencilerin her türlü bilgiyi sağlayabileceği kütüphane ve internet ünitesi, özüne dost, sırrına sırdaş, yanına arkadaş, topluma adam üreten, yani her insanın ihtiyacına cevap verebilen, insanları kaynaştırabilen, sevgiyi, hoşgörüyü, beşaşeti yayabilen bir cami… “

Bu ifadeler Kartal Atalar’daki Atalar Merkez Camii ( Aşağı Rahmanlar Zeytinlik Camii) ile ilgili çıkarılan “Camimi Seviyorum” adlı kitapçığın ilk sayfasında yer alıyor.

SPOR SALONUNDAN TİYATRO GÖSTERİSİNE KADAR

Kartal Atalar Merkez Camii15 yıldır Atalar Merkez Camii imam hatibi olarak görev yapan Yücel Kara, okul yıllarında hayalini kurduğu camide görev yapmanın mutluluğu içinde. Yücel Kara, Müftülerinin “Caminin değil, mahallenin imamı olacaksınız.” Sözünü düstur edinmiş adeta.

Caminin alt katındaki kütüphanede çocuklar ödevlerini yaparken 4 bilgisayarla aynı anda ücretsiz olarak internete girebiliyor. Camide kütüphane ile birlikte cami cemaatinin çay içip sohbet ettiği içerisinde kitaplığı olan ayrı bir bölüm var.

Kullanım süresi geçmemiş ilaçlar toplanarak doktor gözetiminden geçtikten sonra ilaç almak isteyen vatandaşlara dağıtılması cami bünyesinde yapılan bir başka sosyal hizmet. Caminin en alt katında spor salonu, bir üst katında aşevi, bilgisayar ve kütüphane odası, konferans salonu ile yardıma muhtaçlar için kurulan giyim mağazası bulunuyor.

Deprem odası, kan bankası, evlerden tek tek toplanan eşyalarla fakirlere giyim ve eşya yardımı yapılması için kurulan mağazalarla birlikte tam bir külliye konumunda.

CAMİYE GELEN HER ÇOCUĞA TABLET BİLGİSAYAR

Atalar Merkez Camii’nde bu günlerde ise çok başka bir kampanya düzenleniyor. Camiye 40 gün devam eden çocuğa tablet verileceğinin açıklayan camii yönetimi , 75-100 dolayında çocuk beklerken camiye geleceğini söyleyen ve cemaate devam eden çocuk sayısının 400’e çıkması üzerine kara kara düşünmeye başladı.

Sabah ve öğle vaktinde gelen çocuk sayısı düşerken yatsı namazında ise cami avlusu adeta bir çocuk parkına dönüşüyor. Çocukların camiye gelmesinden etkilenen bazı anne babalarla birlikte yeni cemaatler kazandıklarını söyleyen Yücel Kara, tablet bilgisayarların çocukları cami ile kaynaşmasına vesile olduğunu kampanya bitse dahi camiye gelen çocukların büyük çoğunluğunun camiden kopmayacağını , şimdiden daha sonrası için yeni kampanya hazırlıkları içinde olduklarını belirtti.

Cami adına fidan dikimi ve kan toplama kampanyaları da ses getiren etkinlerden bazıları. İmam Yücel Kara, geleneksel hale getirdiği ve önümüzdeki Cuma (21 Aralık 2012) cami bünyesinde düzenlenecek kan verme kampanyası için de şimdiden yoğun bir çaba içinde. Kara, kan verme kampanyasına çok büyük bir katılımın olacağına inanıyor.

Kaynak: Haber7

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: