Bu Sene insanlık Moda Olsa

Afrikalılarla beyaz adam seyahat ederler, beyaz adam çok hızlı seyahat edince Afrikalılar arada bir duruyorlar, niçin duruyorsunuz diye sorulunca Afrikalılar -O kadar hızlı gidiyorsunuz ki ruhlarımız arkada kalıyor, diyorlar.

Modern medeniyet, hız ve haz medeniyeti, bedenlerimizin ruhlarımıza yetişemediği medeniyet. Bu arada gerçekten önem verilmesi gereken şeyleri, üzerinde durulmaya, zaman ayırmaya, sevilmeye layık olan şeyleri kaybediyoruz. İnsanlar işlerinde başarılı oluyorlar, belki çok para kazanıyorlar ama aileleriyle, çocuklarıyla dostlarıyla ilişkileri zayıflıyor, merhametli bakışlar güzel sohbetleri kayboluyor, ibadetler aksıyor, virdler, dersler hak getire.

Hız bize kendimizi hatta ölümü unutturuyor. Çok telefonlarla konuşarak, şuraya buraya mailler göndererek, hatta yetiştirememek, vaktimizin her anını doldurarak yaşantı oburu oluyoruz, insanlara randevu bile veremiyorum, oradan oraya koşuyorum diyerek kendimizi önemli saymaya başlıyoruz.

Bu yazıları okuyan birçok kimse ”evet beni tarif ediyorlar” diyordur. Yavaşlamalıyız, çünkü insan gerçekte paranın satın almadığı şeylerle mutlu oluyor. Bir sosyal deneyde ailelere sordular, çocuğunuzun en mutlu anı nedir diye, kimi aile tablet aldığımız gün, kimi aile bisiklet aldığımız gün, kimi aile denize havuza girdiği gün dedi, aynı soruyu çocuklara sordular, çocuklar babamın karnında zıpladığım, köyde tavukları kovaladığım, annemle mutfakta patates soyduğum gün en mutlu günümdü diye cevap verdiler.

Bunların hangisi parayla satın alınıyor? Bir ömür sürüyorsun kalan sadece kişisel çıkarlar, oysa sen ailen çocukların için çalışmış geceni gündüzüne katmıştın. Maalesef sen öyle sanmışsın. Sorgulanmayan bir hayat yaşanmamış demektir. Nerede durup nerede hızlanmamız gerektiğini iyi bilmek gerekir. Hatırlamamız için yavaşlamak gerekir mola vermememiz soluklanmamız gerekir.

İnsanın en yararlısı, insana yararlı olandır. Bütün bunlara rağmen insanlık güzele doğru yol alacaktır yeter ki doğru reçeteye varalım. İnsanlık ailesinde hiçbir zaman hatasız bir toplum oluşmamıştır. Günahlar, hatalar elbette olacaktır. İnsanlar sorumluluğunu öğrendikçe, cehaletlerini giderdikçe, ihtilaflardan sıyrılıp kardeşlik etrafından birleştikçe zaman çok daha güzel olacak.

Çetin KILIÇ

Kaynak Sorularla İslamiyet

Kemal Sayar Haber Türk(büyük sorular)

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: