Bu Üslup Müslümana Yakışmıyor

1 Kasım seçimleri oldu. Kimi için tam da istediği gibi geçti, kimi için ise de hiç istemediği ve istemeyeceği gibi geçti. Ertesi günü, yani 2 Kasım günü sosyal medyaya baktım. Paylaşımların çoğu önceki gün yapılan seçimlerle ilgiliydi. Ama beklemediğim bir fark vardı. Muhafazakârların bir kısmının paylaşımları, muhafazakâra yakışmayacak ve edep sınırlarını aşacak ifadelerle doluydu. Buna, ahlaksız bir karikatür dergisine karşı çıkan müspet bir karikatür dergisinin 2 Kasımdaki çizimleri ile ve muhafazakâr bir gazetenin, muhafazakâr bir köşe yazarının bugünkü köşe yazısı dâhil.

Dünden bugüne, takip ettiğim kadarıyla, bu üslup seviyesizliğine karşı çıkan, “öyle olmaz, Müslüman’a bu ifadeler yakışmaz” diye uyaranı da görmedim…

Uyarmak değil elbette ama hatırlatmak babında birkaç bir şey yazmak istiyorum. Şöyle ki:

Bahsettiğim karikatür dergisinin hangisi olduğunu ve yine bahsettiğim muhafazakâr gazetenin, muhafazakâr köşe yazarının kim olduğunu az buçuk tahmin etmişsinizdir. İşte o karikatür dergisinin 2 Kasımdaki çizimlerine ve muhafazakâr gazetenin, muhafazakâr köşe yazarının bugünkü köşe yazısına bakacak olursanız sizde görecek ve benim gibi şöyle diyeceksiniz diye düşünüyorum:

Müslüman’ın edebine yakışmaz bu üslup.

Onlar edepsizce ve alçakça yazıyor diye sizin de kendi çizginizden sapmanız gerekmez, bu doğru da değildir.

Onlar ideolojilerinin gereğini ve aldıkları terbiyenin neticesini yansıtıyorlar çizim ve yazılarına. Bence siz de aldığınız edep ve terbiyeyi yansıtın çizim ve yazılarınıza. Zira testinin içinde ne varsa dışarı o sızar.

Onlardan da beklenen odur aslında. Ama bu, savunma refleksi ile aynı üslupla cevap vermenizi haklı hale getirmez.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (asm)’ı düşünün; üzerine pislik atıldığı zaman kendisi de aynı şekilde mi cevap vermiş? Hayır.

Yine kendisine hakaret eden, aşağılayanlara karşı aynı şekilde mi cevap vermiş? Hayır.

Şu an aklıma gelen bu misaller bile öyle davranmamanız ve davranmamamız için yeterli sebep ve dayanaktır diye düşünüyorum.

Selam ve dua ile..

Halil İbrahim DEDE – Facebook

03/11/2015 – Çorlu

 

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: