Bütün uyarılara rağmen Risale-i Nur’u sadeleştiriyorlar!

Risale-i Nur’un sadeleştirilmesine yönelik başta Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin hayattayken yaptığı uyarıları ve Nur talebelerinin itirazlarını dikkate almayan Ufuk yayınları sadeleştirilmiş yeni kitapları piyasaya sürmye devam ediyor.

Zaman Gazetesi’nde yer alan habere göre Lemalar ve Sözler’den sonra Mektubat da sadeleştirilerek yayınlandı. Gazete haberine göre sırada Asa-yı Musa var.

Haberde, “Risale-i Nur Külliyatı’nı, bu eserleri aslından okumakta zorlanan kesimlerle de buluşturmak amacıyla Ufuk Yayınları’nın başlattığı sadeleştirme çalışmalarında yeni bir dönemeç daha dönüldü. Yayınevinin, Lemalar ve Sözler’den sonra yayına hazırladığı Mektubat ile birlikte artık külliyatın dört temel kitabından üçü, geniş kitlelerin istifadesine sunulmuş oldu. Yayınevi yetkilileri, Şualar’ın da yayınlanmasının ardından, iman hakikatlerini farklı kesimlere de ulaştırma misyonlarının büyük ölçüde hayata geçmiş olacağını söyledi” ifadeleri yer aldı.

Konu ile ilgili gerek Risale-i Nur’dan gerekse ilmi anlamda her türlü itirazı yapan Nur talebelerini dikkate almayan Ufuk Yayınları yetkililerinin açıklamaları da tepkiyle karşılanıyor.

Özellikle “Sadeleştirerek iman hizmetini geniş kesimlere ulaştırıyoruz” benzeri açıklamalara karşı “Bununla, sadeleştirmeye itiraz eden Bediüzzaman Hazretleri ve Nur talebelerinin sanki iman hizmetinin genişlemesini istemiyor gibi bir anlam çıkıyor. Bediüzzaman Hazretleri Risale-i Nur’la ilgili her türlü şerh, izah, açıklama ve yorumun yapılabileceğini, iman hizmetini geniş kesimlere bu şekilde de ulaştırılabileceğini söylemesine rağmen sadeleştirme ısrarı farklı sonuçlara yol açıyor” değerlendirmesinde bulunuluyor.

Haberde yayınevi editörüne “Hiç mi olumsuz tepki almadınız?” sorusu yöneltiliyor. Editör ise bu kadar büyük itirazları sanki yokmuş gibi değerlendiriyor.

Kaynak: Risalehaber

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: