Cami İmam-Hatibinden Örnek Faaliyet

image

Çocuklar ve gençleri namaza alıştırmak için yaptığı faaliyetler ile örnek teşkil eden Göçbeyli Camii İmamı İbrahim Aslan ile sohbet roportajımız.

Hocam kendinizi tanıtırmısınız?
– İsmim İbrahim Aslan memleketim Hatay yayladağı. İlk görev yerim olan İstanbul Pendik ilçesi Göçbeyli Köyyeri Camiinde dört senedir vazife yapmaktayım. Bulunduğum köy güzel ve insanları mütedeyyin.

Çocukları namaza alıştırmada nasıl bir yol takip ediyorsunuz?

image

– Görev yerime geldiğimde  cemaatimiz yaşlı insanlardan ibaretti. Orta ve genç yaştaki insanları davet etmeye çalıştık fakat bunun uzun vadede gerçekleşeceğini anladık. Çocuklara haydi çocuklar namaza isimli bir yarışma başlattık ve mahallemizdeki otuzdokuz çocuğun otuzu iştirak etti. Namazları puanlandırdık. Akşam 2 puan, sabah 5 puan gibi. Dereceye girenlere tablet,  fotoğraf makinası, mp4, mp3, gibi çeşitli hediyeler dağıttık.
Bunun yanında hafta içi kurs düzenledik elif-ba, namaz sureleri ezberi, Risale-Nurdan vecize ezberi, tesbihat, aşirler vs. Puanlamaya bunları da dahil ettik. Babasını akrabasını arkadaşını camiye getirenlere de puan verdik. Kısacası çocukların yaptığı hayırlı ne varsa puana dahil ettik. Ve yüzde doksan verimli oldu elhamdulillah.

Hediyeleri nasıl temin ediyorsunuz?
– İşadamlarından, cuma cemaatinden, öğrenci velilerinden bazan da köy kahvesinden topladık.

Hediye olmadığı zamanlar gelen oluyor mu?
– Maalesef. Biz de her zaman hediye alamadık ve şu çözümü bulduk; kaliteli bir oyun konsolu aldık ve projeksiyon ile perdeye yansıttık, dev ekranda çocuklara oyun oynattık. Bahsettiğim puanlama sistemini, ‘her artı bir oyun’ şeklinde düzenledik aynı şakilde verim aldık. Böylelikle kesintisiz cami çocuk bağını kurduk.

Şu an vereceğiniz hediye faaliyeti var mı?
– Kış sezonunun ve yaz tatili sonunda birinci olana bisiklet hediye edeceğiz. Bunlara ilaveten yaz Kuran kursunda çocukları havuza götürüyoruz.

Çocukların aileleri nasıl bakıyor bu faaliyetinize?
– Çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Memnuniyetlerini her fırsatta dile getiriyorlar dua ediyorlar. Bazan da çocuklarıyla birlikte camiye geliyorlar.

Biraz da gençlere yönelik faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
– Gençlerle de diyaloğumuz çok iyi. Zaman zaman halısaha maçlarına gidiyoruz. Ayda bir camimizin dershanesinde çiğköfte ikramlı sohbetimiz oluyor. Her hafta bir gencimizin evine misafir oluyoruz tabi diğer gençler de iştirak ediyor. Yasin okuyup dua ettikten sonra dersimizi okuyoruz. Bu programı ev ziyaretlerinde de uyguluyoruz.

Efendim bu meyanda sosyal medyayı kullanıyor musunuz?
-Tabiiki. Facebook’ta camimizin sayfası var faaliyetlerimizi ve duyurularımızı ordan paylaşıyoruz. Ayrıca whatsapta grubumuz var oradan da haberleşiyoruz.

Hocam son olarak meslektaşlarınıza tavsiyeniz var mı?
– Meslektaşlarıma acizane tavsiyem; mesuliyetimiz çok ağır. Ezanın duyulduğu her evden mesuluz. Görev mahallimizde girip çıkmadığımız ev ve işyeri kalmamalı.
Önce kendi imanımızı güçlendirmeli sonra da cemaatin imanını nasıl artırmaya yardımcı olurum diye düşünmeli, dert edinmeli.
Çocuklara ve gençlere önem vermeli bunun yanında diğer insanları da unutmamalı onları da camiye davetin yollarını aramalı vesselam.

Kıymetli vaktinizi ayırdınız Allah razı olsun. Allah hizmetinizi daim etsin.
-Amin. Sizden de Allah razı olsun. Rabbim bizleri dünyada ve ahirette muvaffak eylesin. İhlaslı kullarının zümresine dahil etsin. Amin.
Furkan Fudayl

imageimageimageimage

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: