ÇARE Derneği Somali’ye Yardım İçin Yola Çıkıyor!

Doğu Afrika’yı etkisi altına alan kuraklık Kenya, Somali, Etiyopya, Cibuti ve Uganda’da hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Özellikle Somali’de durum içler acısı. Ülkenin güney bölgelerinde yaşayan halk, buraya yardım ulaşmadığı için ölümle burun buruna yaşıyor. Her şeyi göze alan aileler ise 500 km yol yürüyerek başkent Mogadişu’ya göç ediyor. Ancak bu yolculuk aileler için adeta bir ölüm yürüyüşü oluyor. Yürüyüş boyunca yaklaşık her aileden 1 kişi yolda hayatını kaybediyor. Kuraklık, açlık ve sıcaklık her zaman olduğu gibi yine en fazla çocukları etkiliyor. Bölgede salgın hastalıklar da yayılmaya başlıyor.

SOMALİ DE ÇOCUKLAR AÇLIKTAN ÖLMESİN

ÇARE derneği olarak Sudan  ve Kenya da bulunan temsilcilerimiz, göndereceğiniz yardımları Somali de  yokluğu yaşayan insanlığın yardımına yetiştirmek için yardımlarınızı bekliyoruz..

Online yardım için tıklayınız.

Hesap numaralarımız için tıklayınız.

Çare Yardımlaşma Derneği

6 tane yorum yapılmış

 1. Nabi dedi ki:

  Bu sabah Ramazan ayı için iftariyelik, sahurluk alış veriş yaptık. Elhamdülillah ülkemizde imanın, nurların bereketi var. Rabbimiz filemizi doldurdu.. Eve gelince gaflete sardığım Somali’deki durumla ilgili haberleri tekrar gördüm. “Ne alsak, ne pişirsek” düşüncelerimize ok gibi saplanan Somalili annelerin zor imtihanı..
  “Ne yapabilirim” dedim kendimce, insanlık orada öylece kıvranırken.. Yardım kamplarında gönüllü olsam; o sıcak, susuzluk ve rızıksızlığı yaşasam; dünyanın bir yerlerinde kalbindeki merhametin harekete geçirmesiyle bağış yapacak, erzak gönderecek insanların hala var olması için acz ve fakr-ı mutlak içinde Allah’a dua etsem.. Kampa gelen çocuklara biraz daha direnç ve hayat verilmesi için bir yandan serum takarken bir yandan da dua etsem yana yana.. Kaç gün, kaç ayda biteceği belli olmayan bu musibette külli bir inayetin yetişmesi için bütün kalbim ve kalıbımla, seccadeye alnımı yapıştırsam, “Affet Ya Rabbi” diyerek, “Bizim kusurlarımız için bu masumlar zarar görmesin, bizim israf ve bencilliğimiz yüzünden hiç dünyalığı olmamış bu insanların hayatı bitmesin” diye diye bir kerecik başkası için yalvarabilsem.. Gözüne biraz fer gelen kara bebekleri görünce “Çok şükür, bir can daha kurtuldu” diye sevinsem..
  Bu sabah hayalen Kenya’daki Dadaab kampına gittim; 90bin kapasiteli kampta şu an 380bin insan bulunuyor ve biz evimizde klimaların serinliğine iltica ederken, her gün yüzlerce insan ev barklarını bırakıp onlarca kilometre yolu yürümüş olarak son umutları olan bu kampa iltica ediyor..
  Yardım kurumları bürokratik engelleri aşıp ülkeye girmeye çalışıyor. Toplumların vicdanı uyansın, insaniyetimiz harekete geçsin diye yazılar, reklamlar, ilanlar, dualar yapılıyor. Artık herkesin bir Yardım Derneği ve hızlı EFT menusunde kayıtlı bir IBAN nosu olması gereken bu çağda, biz de çok ufak meblağlarla, 1 sms atmak kolaylığında yardım edebiliriz.. fırsatı ganimet bilip minnetsiz Allah için verelim; rıza-i İlahi’yi alalım inşallah..
  Ramazanınız mübarek olsun.

  • Gul dedi ki:

   Nabi,
   sizin gibi hakkatten boyle ,bu kadar guzelliklerle dolu cok azda olsa insanlari gordukce , dinlerden sogumuyorum, sizin gibi insanlarin zaten yeri cok saglam, bu saglamligi sizin gelecek genlerinize bile tasiyacaksiniz, sizi takdir ediyorum, gonulden butun yaptiklariniz icin..butun dularinizin kabul olmasi dilegiyle!
   saygilar

   • Nabi dedi ki:

    Gül kardeşim, hüsn-ü zannınıza layık değilim ama Allah fakiri öyle etsin. Bizler umum Müslümanlar olarak, bir fabrikanın çarkları gibiyiz. Beraber olursak ancak işleyip üretebiliyoruz. Samimi muhabbetle manen kenetlenip bu imtihanlı hayat yolculuğunu en zararsız atlatmaya çalışalım. İnsanlara maddi, manevi yardım etmeye çalışarak rıza-i İlahi’yi tahsil etmeye gayret edelim. Maddesi toprakta çürümeye mahkum bir insanın hayatından netice ne olabilir ki.. Vesile olabildiğimiz kadar iyilik, fani hayattan kazancımızdır. Acizane “hayat”tan anladığım bu gibi manalardır. Dualarla birbirimize kuvvet gönderelim. Slm ve dua ile.

 2. elif dedi ki:

  allah askına yardım edelim..

 3. ali dedi ki:

  keşke her ilde bir somali derneği açılsın her kez elinden gelen yardımı yapsan sizce hııı yaplılsınmı

 4. ali dedi ki:

  uncef kocam yardım derneği niye somalilili çocuklara yardım etmiyo hııı

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: