Çare Derneği’nden Nepal’e Yardım Eli..

Nepal’in başkenti Katmandu’ya 13 Mayıs’ta Çare Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği ekibi olarak ulaştık. İlk gün Jame Masjid İmamı Sanoullah ile durumu öğrenmek ve hangi konularda yardımcı olabileceğimize dair görüş alışverişi yapmak için bir toplantı düzenledik.

Gözlemlerimizde binlerce, belki on binlerce ev ya tamamen tahrip olmuş durumda ya da kullanılmaz halde olduğunu ayrıca bazı yerlerde yollarda büyük çatlakların yardım ekiplerinin bölgelere ulaşmasına mani olduğunu belirledik. Bunlar ille beraber şiddetli yağmura maruz kalan insanların sığınacakları yerler aradığı ve bunun en önemli sorun olduğunu gördük. Bu nedenle ilk etapta çadır, battaniye ve gıda ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Fakat talebin fazla olmasından dolayı piyasada çadır bulunamaz hale gelmiş. Biz de Hindistan’dan sipariş vermek durumunda kaldık.

Nihayet 15 Mayıs akşamı çadırlar, temiz su ve battaniyeler elimize ulaştı. 16 Mayıs sabah erkenden malzemeleri arabaya yükledik. Araba harekete geçmeden önce Nepal’in Milli TV kanalı geldi ve bizim ile faaliyetlerimize ve ne hissettiğimize dair röportaj yaptılar.

Bu röportajın milli kanalarında yayınlanacaklarını belirttiler. Daha sonra birçoğu dağlık ve tepelik bölgelerde çadır, su ve battaniyelerin dağıtımına geçtik ve elhamdülillah faaliyetlerimizi tamamladık. Burada son olarak şunu belirtmem gerekiyor ki tahrip olan evlerin yeniden inşası için insanlar bizden talepte bulundular. Cenab-ı Hak kahraman halkımızdan destekleri dolayısıyla razı olsun.

Çare Derneği Nepal Temsilciliği

www.care.org.tr

16 Mayıs 2015 – Nepal

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: