Cevşen Said Nursî ile Ümmet Arasında Yayıldı

Cevsen.Said.Nursi.ile.ummet.Arasinda.YayildiBeyazıt Ramazan Sohbetleri’nde konuşan ilahiyatçı-araştırmacı yazar İhsan Atasoy, “Peygamber Efendimiz’in hâli ve tavrı ile İslam’ın güzelliğini ortaya koydu ve bunu görenler, onun cezbesine kapılıp süratli bir dönüşüm sağladılar.” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın organize ettiği ve İBB Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla gerçekleşen 32. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nda Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’in katkılarıyla gerçekleşen Beyazıt Ramazan Sohbetleri, Cevşen-ül Kebir’i ilk seslendiren hâfız olarak tanınan ilahiyatçı yazar İhsan Atasoy’u ağırladı.

CEVŞEN’İN BİLİNMEYEN HİKMETİ

Cevşen-ül Kebir hakkında da bilgi veren İhsan Atasoy, Cevşen’in vahiy yolu ile Müslümanlara intikal ettiğini, bu vahyin de lafız elbisesi Peygamber Efendimiz tarafından giydirilmiş vahiylerden olduğunu kaydetti. Tamamıyla Esma ü Hüsna’dan örülmüş bir hadis olduğunu, binlerce tesiri olan bir dua olduğunu vurgulayan Atasoy, ümmet arasında yaygınlaşmasının Said Nursî vasıtasıyla olduğunu ve hak ettiği ilgiyi görmediğini belirtti. “Her gün Cevşen okuyan kişinin insi ve cinni şeytanların şerrinden emin olması, Cevşen’in binlerce hikmetinden biridir.” diyen Atasoy, Cevşen’in bir bölümünü okuyarak konuşmasını noktaladı.

risale haber

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: