Cezaevinde Kur’an-ı Kerim, İngilizce ve Bilgisayar Öğreniyorlar

Geçen günlerde İzmir Yeni Asya Pazarlama ekibi Hasan Muharrem Okur ve Mustafa Akyıl’la birlikte İzmir Kırıklar’daki dünyanın hayran kaldığı İzmir 1 Nolu F Tipi CİK Kurum Müdürü Ayhan Çapacı ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Bugün ülkemizde örnek teşkil edebilecek hale gelerek kalite standartlarını zorlayan İzmir 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu yönetim ve personelinin titizlikle yapmış olduğu çalışmaları ve başarıları yakından gördük. Çalışma, dinlenme ve spor alanlarıyla oteli andıran Türkiye’nin ilk kalite belgeli cezaevini görmek için birçok ülkeden heyetler geliyor. Bu cezaevinde eğitim ve eşitlik ile ağalık sistemi yok edilmiş. Bunun yanında mahkûmların el emeği, atölye çalışmaları fuar ve sergilerde satılıyor. Diğer hapishanelere örnek teşkil edebilecek bir proje olmakla birlikte, İzmir Yeni Asya Pazarlamanın başlatmış olduğu kampanya kapsamında mahkûmların kitap ve dergi ihtiyaçlarına yönelik Bizim Aile ve Genç Yorum dergilerimiz ve çeşitli neşriyatımız ellerine ulaşmakta. Bunun yanında, 2013 Bediüzzaman Takvimi birçok mahkûm odasını süslediği gibi, istifade ettikleri için teşekkürlerini ifade ettiler. Ayrıca neşriyat cihetinden her türlü desteği beklediklerini söylediler. Destek olmak isteyen okuyucularımız Hasan Muharrem Okur’u 0 (532) 47 15 352 numaralı telefondan ulaşabilirler.

ZİYARETÇİ BÖLÜMÜ KURUMUN ALGILANIŞINI OLUMLU ETKİLEDİ

cezaevi parmaklıklarSöyleşimizde Müdür Ayhan Çapacı, cezavi ile ilgili olarak bize şunları anlattı; “Kurumun iç mekânların da gösterdiğimiz titizliği, dış mekânlarda ve çevre düzenlenmesinde de gösterdik. Gelen ziyaretçilerin daha huzurlu, rahat ve temiz bir ortamda karşılamanın kurumun algılanış biçimini olumlu etkileyeceğini düşündük. Bunun için kayıt işleminin yapıldığı alanı ziyaretçiler için düzenlendik. Ziyaretçilerin bu alanda bulunan kafeteryada kahvaltı edebilecekleri, çay ve kahve içebilecekleri bir alan sağlandı. Gelenler, ziyaret öncesi bekledikleri süre boyunca televizyon izleyebilmelerinin yanısıra, kurumda yapılan el işlerini görüp satın alma alabiliyor ve satın aldıkları ürünün ücretini hükümlü ve tutukların hesabına para yatırabiliyorlar.

KALİTE STANDARTLARINDA BİN KİŞİYE YEMEK ÇIKIYOR

“Kurum personeli kamu hizmeti yaptığının bilinci ve sorumluluğuyla hareket ediyor. Güvenliğin sağlanması yanında kaliteli hizmet sunmaktan taviz vermemek için çaba gösteriyor. Kurum yemekhanesi de günlük ortalama bin kişiye yemek hazırlıyor. ISO 22000 standartları kapsamında kuruma kabul edilen ürünlerin hijyenle korunup pişirilmesi ve sunulması noktasında kurum çalışanlarına ve hükümlü ve tutuklulara hizmet veriliyor.

DÖRT ADET AÇIK GÖRÜŞ ALANI BULUNUYOR

“Kurum içerisinde dört adet açık görüş alanı bulunuyor. Tutuklu ve hükümlülerin ziyaretçileri ile bir araya geldiği anların öneminin farkında olarak, ziyaretlerin huzurlu ve güvenli alanlarda yapılması amaçlandı. Ayrıca bu alanlarda bulunan çay – kahve otomatlarından hükümlü tutuklular ve ziyaretçiler ücretsiz yararlanabiliyor.

ZANAAT VE KUR’ÂN ÖĞRENİYORLAR

“Hükümlü, tutuklu ve personelin yararlandığı kütüphanede 6547 adet kitap bulunmaktadır. Bunun yanında hükümlü ve tutuklular kitap, gazete ve dergi satın alabiliyor. Kaybolmakta olan el işçiliği ve zanaatların öğretilmesi, tutuklu hükümlülere bu becerilerin kazandırılması, kişilerin yanı sıra ülke ekonomisine de katkı sağlaması amaçlanıyor. Bunun için Ahşap Teknolojileri Atölyesi, Çini İşlemeciliği Atölyesi, Cam Boncuk Tasarımı Atölyesi, Yağlı Boya ve Resim Atölyesi, Bilgisayar Kursu, İngilizce Kursu ve bunun yanında dini vecibe olarak Kur’ân-ı Kerîm öğrenmek isteyenler için ayrıca kurs var. Açtığımız bu kurslar 10 kişilik gruplar halinde devam ediyor.

KALİTE DERNEĞİNDEN ÖDÜL ALDIK

“Ceza İnfaz Kurumumuz hizmet odaklı çalışan bir kurum olma niteliğinde. 2011 yılında gerçekleştirilen “Mutlu Ziyaretçi, Üretken Mahpus” Projesi ile kurum Kal-Der İzmir Şubesi tarafından düzenlenen mükemmelliği arayış sempozyumunda, Yılın Başarılı Ekibi Büyük ödülüne lâyık görüldü. Bu proje ile mahpusun yeniden sosyal hayata hazırlanması ve gelen ziyaretçilerin memnuniyeti sağlandı.

ABDULBASİR ŞEKER

İZMİR

Yeni Asya

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: