Çocuğuma Namaz Alışkanlığı Kazandırmak İstiyorum -2

Bu konuda daha önceki yazımızda Peygamber Efendimizin yedi yaş ile on yaş arasındaki namaz eğitimine vurgu yapan hadis-i şerifini dikkate alarak namaz eğitiminin dönemlere bölünerek yapılması gerektiğini ifade etmiştik.

7-8 yaş aralığı farzlara alışma, namazı ve namazda okunacak ayet ve duaları öğrenme dönemi

Bu dönemde çocuk öğlen, ikindi ve akşamın (uykusu yoksa yatsının) farzlarını kılmalı. Bu ilk namazları çocuğunuzla birlikte mutlaka ya camiye gidin ya da evde cemaatle kılın. Çocukların ruhunda anne babayla birlikte camiye gitmenin, namazdan sonra bir süre camide oynamanın etkisi çok tatlı ve kalıcıdır. Böylece çocuk namazda okuması gerekenleri imamın sesli kıraatinden ezberlemeye başlamış olacaktır. Sessiz kıraatlarda da anne-baba çocuğun duyabileceği kadar bir sesle okuyabilir, caizdir.

Bu yaş aralığında çocuk Kur’an eğitimi de alırsa çok faydalı olacaktır. İlk yaz tatilinde Kur’an eğitimini ve namaz sure ve dualarını ezberletmeye başlamalısınız.

Bu yaş döneminin sonuna doğru, ona artık yavaş yavaş sabah ve yatsı namazlarından bahsetmeniz gerekiyor.

Kılmadı veya tembellik yaptıysa her defasında ona Allah’ın bize verdiklerinden dolayı Ona teşekkür etmemiz gerektiğini SABIRLA izah edin. KESİNLİKLE KIZMAYIN, sevginizi ihmal etmeyin.

Hatta bazen abdest almadan kıldıklarını da görebilirsiniz. O anda bir şey demeyin, sonra usulü ile abdestsiz namaz kılınmayacağını, çocukken bunun affedilebileceğini, ama büyüdükten sonra artık günah olduğunu ifade edin.

Namaz kıldığı zaman, onu tebrik edin. Düzenli bir süre devam ettikten sonra, abartıya gitmeyen ara ara mükâfatlar verin.

8-9 yaş aralığı camiye ısındırma, tüm farzları kılma ve namaza dair temel ilmihal bilgilerini alma dönemi

Sekiz yaşına geldiğinde çocuk artık neden namaz kıldığını ve nasıl namaz kılınacağını öğrenmiş olmalıdır. Halen eksikleri varsa bunların telafisi yapılmalıdır. Artık yatsı namazını da vitir namazı ile birlikte kılmalıdır. Yavaş yavaş sabah namazlarına da uyandırılmaya başlanmalıdır. O evde kılsa bile babası ya camiye gitmeli ya da evde anne ile birlikte cemaatle kılmalıdır.

Bu yaş döneminin sonuna doğru, ona artık namazların sünnetlerinin de kılınması gerektiğinden bahsedin. Sünnet namazları kılmanın Peygamberimizin (asm) sünnetini yerine getirmek olduğunu, Onu sevindireceğini anlatın. Cennette Onun yanında olmak için, Ona benzememiz gerektiğini söyleyin.

Bu aşamada nefse ağır gelen uykudan fedakârlık etmek gerektiği için, uykudan uyandırma konusunda çok çaba sarfetmeniz gerekebilir. SAKIN KIZMAYIN. Ona bu aşamada, uykusu olmadığı bir dönemde bir veya birkaç defa “bir insanın sabah namazına kalkmak istediğinde şeytanın da gelerek ona uyumasını söylediğini” anlatın. Ve sabahları “eğer kalkmaz isen şeytanın kazanacağını, kalkarak şeytanı yeneceğini” söyleyin. Çocuklar yarışmayı sever, şeytana kaybettirmek için kalkacaklardır.

9-10 yaş arasısünnetlere başlama dönemi

Artık çocuğumuz tüm farz namazları niçin kıldığını biliyor, namazda ne okuması gerektiğini ve nasıl namaz kılındığını biliyor durumdadır. Bu yaş ile birlikte sünnet namazlarına da başlayabilir.

Camide veya yetişemezseniz evde cemaat ile namaz kılmayı terketmeyin. Çocuk her defasında çağırılmaktan, hele hele oyunlarının bölünmesinden elbette memnun olmayacaktır. Oyunu bitince veya namazdan bir süre önce zaman verip, “Çocuklar! 10 dk sonra namaza duruyoruz, cemaati kaçırmayın!” gibi bir ilanatla, 10 dk sonra da namaz için kameti sesli yapıp siz durun, ardınızdan geleceklerdir.

Halen namaz kılmada üşenme oluyorsa, ona bıkmadan usanmadan namaz kılmanın Allah’ın emri olduğunu, Allah’ın bize verdiği onca nimete karşılık bizden istediği tek şeyin ibadet olduğunu anlatmaya devam edin. Size olan sevgisini kullanın, namaz kılmamaya devam ederse onun hakkında üzüleceğinizi ifade edin. İkazlar edin, ikazınıza uymaz ise bazı zevklerinden mahrum etmeye başlayın. (zevk derken, aç bırakmak gibi bir zulüm anlamayın, mesela bilgisayarda oyun oynamasını, dışarı çıkmasını kısıtlayın vb…)

10 yaş ve sonrasıdüzenli ibadet ve takip dönemi

Artık sünneti ile farzı ile namaz kılmayı bilen, namazın neden kılındığını öğrenmiş bir çocuğunuz var. Cuma namazlarına sizinle veya siz olmadığınız zamanlar gitmesi gerektiğini öğrenmeli ve sizinle veya sizin olmadığınız zamanlarda da uygulamalıdır.

Bu yaştan sonra artık onun namaz eğitimi tamamlanmış, takip yaşı başlamış demektir.

Yine de kılmıyorsa!..

Siz üzerinize düşen her şeyi yaptıktan sonra (vicdanınız da rahat ise) o zaman artık geriye ona sürekli dua etmek, sevgimizi göstermeye devam etmek ve kurtulması için çaba göstermeye devam etmek düşer.

Şu İlahi teselliyi kesinlikle aklınızdan çıkarmayın: “Şüphesiz sen sevdiğin kimseyi doğru yola iletemezsin. Fakat Allah, dilediği kimseyi doğru yola eriştirir. O, doğru yola gelecekleri daha iyi bilir.” (Kasas, 59)

Allah’ın emirlerine karşı lakayt kalmalarında, eğer anne-baba olarak bir hatanız yoksa; çocuğa ibadet konusunda baskı yapıp bezdirmediyseniz veya yanlış ortamlara girip bozulmasına sessiz kalmadıysanız size düşen sabretmektir.

Burada unutulmaması gereken en önemli konulardan biri, Kur’an’ımızın da dediği gibi evladın bir imtihan olabileceği mevzusudur. Bazı peygamberlerin eşlerinin, çocuklarının iman nimetinden mahrum kaldıkları bir vakıadır. Nuh (aleyhisselam) kendi evladına söz geçirememiş, ama tufan kopunca sular içerisinde boğulup gideceği son ana kadar da ona “yavrucuğum” diyerek şefkatle davet etmeye devam etmiştir.

Çocuğumuzun namaz tembelliği elbette dinden çıkması anlamına gelmiyor. Ancak, Allah’ın en önemli emri olan namaza karşı lakayt kalan bireyler diğer haramlara karşı da mukavemetlerini kaybetmektedirler. Bize düşen son ana kadar şefkatle, sabırla çocuklarımızı kucaklamaya devam etmek, hakikatleri anlatmaya ve onlara dua etmeye devam etmektir.

Yusuf Yalçın – Zafer Dergisi

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: